Emniyet valfi nedir?

0

Emniyet valfi, bir hidrolik devredeki bir veya daha fazla konumdaki basıncı sınırlamak için kullanılan bir cihazdır. Tahliye vanası, bir yay ile kapalı konuma geçen bir makara veya poppet kullanır. Bir makara, işlenmiş bir gövde içinde kayan silindirik bir işlenmiş çelik parçasıdır. Bir poppet, bir sapa tutturulmuş düz bir işlenmiş çelik parçasıdır ve poppet’in yüzü, üstün sızdırmazlık sağlamak için bir koltuğa dayanır. Bir makara genellikle daha iyi ölçüm özellikleri sağlar, ancak bir poppet tasarımından önemli ölçüde daha fazla sızıntıya sahiptir.

Devrenin, tahliye vanasının monte edildiği bölümünde basıncı arttığında, makara veya poppet yüzüne kuvvet etki eder; yay tarafından uygulanan kuvvet, emniyet valfi kapalı tutmak için makara ucundaki veya poppet yüzündeki kuvvete karşıdır. Valf yayı sıkıştırma kuvveti genellikle değişkendir. Etkili aralık sınırlı olmasına rağmen sıkıştırma yüksekliği ayarlanabilir bir vida ile azaltılabilir – (örneğin, bir yay 1.000 ve 5.000 psi veya 100 ve 1.200 psi arasında etkili olabilir, ancak nadiren 100 ve 5.000 psi arasında olabilir ).

Valfin monte edildiği devrede hidrolik basınç artmaya devam ettikçe, makaraya veya poppet’e karşı kuvvet, yayın karşıt kuvvetinin üstesinden gelmeye başlar ve tanka bir akış yolu açar. Basınçlı sıvı tahliye vanasından çıktığında, aşağı akış basıncı, devrenin uygulamasına ve durumuna bağlı olarak, akış damlası veya tüm pompa akışı olabilecek yay değeri kuvvetine eşit olana kadar (ısı şeklinde) enerji yönlendirilir.

Kısacası, bir tahliye vanası, basınçlı akışı rezervuara yönlendirerek tüm sistem veya alt devrede basıncı sınırlamak için tasarlanmış hidrolik bir bileşendir. Çoğu zaman sistem basıncını kontrol etmek için doğrudan pompanın aşağı akışına monte edilirler, ancak izole edilmiş bileşenleri korumak için devrenin diğer kısımlarında kullanılabilirler.

Leave A Reply

Your email address will not be published.