Endüstriyel Tesis İçin Ne Tür Kompresör Kullanmalıyım?

0

Endüstriyel tesisiniz için yeni bir kompresör satın alırken göz önünde bulundurmanız gereken birçok seçenek vardır. En yaygın seçenekler pistonlu kompresörler, vidalı kompresörler ve santrifüj kompresörlerdir. En iyi seçim, tesisinizin büyüklüğüne ve basınçlı havayı nasıl kullandığınıza bağlıdır.

Çok hafif bir sıkıştırılmış hava yükünüz varsa ve saatlerce çalıştırmıyorsanız – sizin için o zaman en basit ve en uygun maliyetli olarak, pistonlu kompresör satın almak olabilir. Bu üniteler başlatma / durdurma işlevini çalıştırır, bu nedenle yalnızca kullandığınız kadar maliyetlidir ve uygun boyutta olmaları durumunda bakım maliyetleri minimumdur. Ancak, tipik olarak yalnızca ara sıra zirveleri olan hafif yükler için uygundurlar. Bu kompresörler yüksek görev çevrimlerinde çalıştırılmamalıdır, aksi takdirde aşırı ısınır ve arızalanırlar. Ayrıca, ürettikleri sıcak basınçlı havanın kurutma ekipmanına baskı yapmamasını sağlamak için hava ile kurutma dikkatli bir şekilde boyutlandırılmalıdır.

Öğle yemeği ve kahve saatleri veya daha hafif akşam ve hafta sonu yükü gibi molalar nedeniyle akış azalması ile aynı anda birçok saat boyunca oldukça sabit bir yükünüz varsa, en iyi seçeneğiniz vidalı kompresör sistemi olabilir. Bu kompresörler bir seferde saatlerce tam yüklü çalışabilir, ancak doğru kurulursa daha hafif yükler sırasında kapanır. Yağlanmış veya yağsız arasında seçim yapabilirsiniz – bu, hava kalitesi gereksinimlerinize bağlıdır. Bazen endüstriyel prosesler, yağ kirliliği içermeyen basınçlı havaya ihtiyaç duyar… bu durumda, yağsız kompresörler doğru seçim olabilir. Vidalı kompresörler farklı kontrol modlarıyla birlikte gelir ve modülasyon en az verimlidir. Bazıları diğerlerinden daha fazla enerji verimliliğine sahip olan çeşitli diğer kontrol modları bulunur. bu da  vidalı kompresörlerin kısmi yüklerde güç tüketimini azaltır. Bunlar yükleme / boşaltma ve değişken hız gibi değişken deplasman olabilir. Bunlardan hangisinin tesisiniz için en uygun olduğunu düşünmek akıllıca olacaktır. Bazen en iyi uyumu belirlemek için dışarıdan yardım gerekir.

Sürekli yüksek akış gereksinimleri olan büyük endüstriyel siteler için santrifüj kompresörler en iyi seçim olabilir; Bu üniteler, endüstriyel proseslere sürekli olarak yüksek akış sağlayan temel yükleme için en uygun olanıdır. Bu kompresörler yağlayıcı içermez ve vidalı kompresörlere göre kW başına daha az yer kaplar. Bununla birlikte, çoğu zaman, bakım gereksinimleri ve yeniden inşa maliyetleri, yağlanmış vidalardan önemli ölçüde daha pahalıdır. Ayrıca, bu kompresörler, akışın kesilmesi nedeniyle yükü kısmi olarak vermek zorunda kalırlarsa, patlayabilirler ve çok verimsiz hale gelebilirler.

Gördüğünüz gibi, koşullarınıza bağlı olarak birçok seçenek var. Her durumda, doğru seçimleri yapmanıza yardımcı olması için bir uzman getirmeyi düşünmelisiniz. Sisteminizin ölçülmesi, sisteminizi, yük özelliklerinizi doğru şekilde boyutlandırmanıza ve siteniz için neyin doğru olduğunu belirlemenize yardımcı olacaktır. Çoğu basınçlı hava tedarikçisinin bu konuda size yardımcı olacak bazı uzmanlıkları vardır, yardıma ihtiyacınız olursa onlardan yardım alabilirsiniz.

Leave A Reply

Your email address will not be published.