hidrolik

Hidrolik akümülatör nasıl çalışır?

Hidrolik akümülatör enerji depolama cihazlarıdır. Elektrik sistemlerindeki şarj edilebilir pillere benzer şekilde, enerjiyi basınçlı sıvı şeklinde depolar ve deşarj ederler ve genellikle hidrolik sistem verimliliğini artırmak için kullanılırlar.

Bir akümülatörün kendisi, hidrolik sıvıyı ve sıkıştırılabilir bir gazı, tipik olarak azotu tutan bir basınçlı kaptır. Muhafaza veya kabuk, çelik, paslanmaz çelik, alüminyum, titanyum ve elyaf takviyeli kompozitler gibi malzemelerden yapılmıştır. İçeride, hareketli veya esnek bir bariyer – genellikle bir piston veya kauçuk Torba yağı gazdan ayırır.

Bu hidropnömatik ünitelerde, hidrolik sıvılar basınç altında sadece hafifçe sıkışır. Buna karşılık, gazlar yüksek basınç altında daha küçük hacimlere sıkıştırılabilir ve mühendisler akümülatör tasarımı ve uygulamasında bu özellikten yararlanırlar. Özünde, potansiyel enerji sıkıştırılmış gazda depolanır ve talebi üzerine akümülatörden ve bir devreye zorlamak için serbest bırakılır.

Cihazı kullanmak için, gaz hacmi önceden doldurulur – genellikle minimum sistem çalışma basıncı yaklaşık% 80 ila 90’dır. Bu, akümülatörün çoğunu içeride kalan az miktarda yağla doldurmak için gaz hacmini genişletir. Çalışırken, hidrolik pompa sistem basıncını yükseltir ve sıvıyı akümülatöre girmeye zorlar. (Valfler yağ akışını içeri ve dışarı kontrol eder.) Piston veya Torba gaz hacmini hareket ettirir ve sıkıştırır, çünkü sıvı basıncı ön dolum basıncını aşar. Depolanmış enerjinin kaynağı budur.

Sistem ve gaz basınçları dengelendiğinde hareket durur. Aktüatör hareketi gibi bir aşağı akış hareketi sistem talebi yarattığında, hidrolik sistem basıncı düşer ve akümülatör depolanan, basınçlı sıvıyı devreye serbest bırakır. Hareket durduğunda, şarj döngüsü tekrar başlar.

Üç yaygın tipi ise Torba , piston ve diyaframlı hidrolik akümülatörlerdir. Torba akümülatörleri tipik olarak hızlı sıvı deşarjına izin veren ve cihazın kir ve kirlenmeye nispeten duyarsız olmasını sağlayan büyük portlara sahiptir. Genel bir kural balon Torba akümülatörlerini dikey olarak monte etmektir, ancak düşük devirli uygulamalarda yanlarına da monte edilebilirler. Torba tipi akümülatörler, Torba bozulma ve malzeme geriliminden korumak için genellikle 4: 1 basınç oranına (maksimum basınç – gaz yüklü basınca) sahip olacak şekilde tasarlanmıştır.

Uzmanlar Torba akümülatörlerini en iyi genel amaçlı birimler olarak görme eğilimindedir. Çok çeşitli standart boyutları bulunur ve özellikleri, şok uygulamaları için çok uygundur. Tasarıma bağlı olarak, bir Torba arıza veya hasar durumunda kolayca değiştirilebilir.

Bir piston akümülatörü, çubuğu olmayan bir hidrolik silindire benzer. Diğer akümülatörlere benzer şekilde, tipik bir piston akümülatörü, hareketli piston ikisini birbirinden ayıran bir akışkan bölümü ve gaz bölümünden oluşur. Pistona kuvvet uygulamak için yüksek basınçlı gazı bir yay veya ağır ağırlık ile değiştiren piston akümülatörleri daha az yaygındır

Piston akümülatörleri genellikle 100 galon veya daha fazla depolanmış büyük hacimler için önerilir ve yüksek akış hızlarına sahip olabilir. Basınç oranı sadece tasarımla sınırlıdır, ancak genellikle şok uygulamaları için önerilmez. Genellikle sağlam, ağır hizmet tipi uygulamalar için üretilirler. Bununla birlikte, çoğu piston akümülatörü piston contalarını değiştirerek kolayca onarılmasına rağmen, contalara zarar verebilecek kontaminasyona karşı daha hassastırlar.

Diyafram akümülatörleri, Torba akümülatörleri gibi çalışır. Fark, kauçuk bir Torba yerine, bu versiyonun yağ ve gaz hacimlerini ayırmak için elastik bir diyafram kullanmasıdır. Diyafram akümülatörleri, nispeten küçük akış ve hacim (tipik olarak yaklaşık bir galon civarında) sunan ekonomik, kompakt ve hafif cihazlardır.

Bir diyafram akümülatörü, kauçuk bariyer Torba ile aynı derecede bozulmadığından 8 ila 10: 1’e kadar daha yüksek sıkıştırma oranlarını işleyebilir. Ayrıca daha geniş montaj esnekliği artısıdır, kirlenmeye duyarsızdır ve basınç değişikliklerine hızlı bir şekilde yanıt vererek şok uygulamalarına uygun hale getirir.

Akümülatörler, pompa akışını desteklemek, sistem yanıtını iyileştirmek veya elektrik kesintisi sırasında yedek olarak kullanılabilecek enerjiyi depolar. Ayrıca sızıntı veya termal genleşmeyi telafi edebilir ayrıca titreşimleri ve şoku azaltabilirler.

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler Makaleler

To Top