Hidrolik Bağlantı Parçaları ve Flanşlar Nelerdir?

0

Hidrolik bağlantı parçaları borular veya hortumlar bileşenlere (pompalar, valfler, silindirler vb.) Veya birlikte hidrolik sıvının sızıntı olmadan akabileceği bir sistem oluşturmak için birbirine bağlar. Bağlantı parçalarının yüksek basınçlara dayanması ve sızdırmaz olması amaçlanmıştır. Montaj varyasyonları tasarımcıların akış yönünü değiştirmesine, akışları ayırmasına ve hatların yüksekliğini değiştirmesine olanak tanır. Montaj geometrileri arasında fişler, rakorlar, dirsekler, çapraz ve diğerleri bulunur.

Bağlantıların dişlerinin tanımlanmasında özen gösterilmelidir. Bir standarttaki bazı konektörler, başka bir standart bağlantı noktasına giriyor gibi görünmektedir, ancak güvenlik için yeterli diş bağlantısına sahip değildir. SAE (sae.org), NFPA (nfpa.com) ve ISO (iso.org) kuruluşlarından alınan belgeler sorunların belirlenmesine yardımcı olur. Hortum bağlantıları, yalnızca tek bir hortumla en iyi şekilde çalışmak üzere tasarlanmıştır ve diğerleriyle çalışmayabilir.

Bağlantı türleri şunları içerir: kaynaklı (soket kaynağı, alın kaynağı, kayma vb.), Dişli (NPTF [tavsiye edilmez ancak kullanılır], SAE düz dişli, ISO 6149, BSPP, BSPT, vb.), Flanşlı, dikenli, hızlı- ayırma, bastırarak bağlama, 37˚ genişletme, 24˚ koni, ters çevrilmiş genişletme, zımba kilidi, yüzey contası, itmeli geçirme ve diğerleri. Bir bağlantı parçası türü seçerken bazı önemli hususlar çalışma basıncı, titreşim, bağlantı türü, istenen bağlantı, boru boyutu, akış, iletken veya bileşenin malzemesi ve fiyattır. Akışkan gücü endüstrisi, sızıntıyı önlemek için elastomerik contalı, genellikle O-ringli bağlantı parçalarına geçmeye çalışıyor. Bu bağlantı parçaları, SAE düz dişli, yüzey contası, ISO 6149, SAE J518 (Kod 61 ve Kod 62) flanşları ve diğerlerini içerir. Elastomerik conta, kullanılan sıvı ile uyumlu olmalıdır.

Armatürü seçerken boyutsal olarak birkaç öğe önemlidir. Çoğu hidrolik bağlantı elemanının, bir birlik oluşturmak için birleştirilmiş erkek ve dişi olarak adlandırılan iki tipi vardır. Çoğu bağlantı parçası, iletkenin boyutuna (hortum, boru veya tüp boyutu) göre boyutlandırılır. Genel boyutlar, aynı boyuttaki iletken için bile bağlantı tipine göre büyük ölçüde değişebilir.

Ek olarak, çoğu bağlantı türü, plastik, pirinç, çelik, paslanmaz, Monel, vb. Dahil olmak üzere çok sayıda malzemede mevcuttur. Her biri farklı ortamlarda kullanılır ve bir bağlantı türü içinde çok sayıda özelleştirmeye izin veren farklı performans özelliklerine sahiptir. Genellikle ilk tercih, bağlantı parçasını, plastiği plastiğe, çeliği çeliğe ve paslanmazı paslanmaza bağladığı iletken veya bileşene benzer bir malzeme ile eşleştirmektir.

Geometri önemli bir husustur. Montaj geometrisi, bağlantı şemalarının benzediği harflerle tanımlanır. Bağlantı parçaları sıralı olarak mevcuttur [-]; akış açısını çeşitli artışlarla (37˚, 45˚ veya 90˚ dirsekler [L]) değiştirmek veya bir aralıkta veya tamamen döndürmek için kullanılır. Akışları aşağıdakilerle de bölebilir veya birleştirebilirler: Run and Branch Tees [T], Wyes [Y] ve Crosses [+]. Bağlantı parçaları, özellikle dirsekler, çeşitli damla uzunluklarında sunulmaktadır. Damla uzunluğu, bağlantı noktası adı verilen bir açıklığın merkez çizgisinden diğer bağlantı noktasının ucuna olan mesafedir.

Bağlantı noktalarının boyutları, akıştaki değişiklikleri telafi etmek için değişebilir. Bağlantı boyutu genellikle ABD’de bir inçin 1 / 16’sı olarak ifade edilir Bir çizgi 32 boyutu yaklaşık 2 inçtir. (32/16) bağlantı. Bir wye flanş 2-in’i bölebilir. iki 2-in yerine iki 1-1 / 2-in. Akışlar Kesit alanına daha yakından uyması içindir.

O-ring yüz contası, SAE düz diş ve ISO 6149 bağlantı parçaları, sıvıyı sızdırmaz hale getirmek için bir oluk içinde bulunan normalde Buna N olan elastomerik bir contaya sahiptir. Contanın akışkan ve sıcaklık aralığı ile uyumlu olması önemlidir. Elastomerik bir conta, titreşim, termal döngü ve basınç döngüsünden kaynaklanan sızıntı olasılığını büyük ölçüde azaltır.

SAE J518 bölünmüş flanş bağlantı parçaları, 1/2-inç’ten başlayarak daha büyük hat boyutlarında kullanılır. (-8) ancak 2 inç (-32) ve üzerinde üstünlük kazanıyor. Yüzünde O-halka oluğu bulunan bir flanş kafası bir iletkene (hortum, tüp veya boru) tutturulur ve bağlantı noktasına sabitlenir; bu, düz yüzeyli bir bağlantı parçası veya bir pompa, valf veya silindir, içinde 4 cıvata deliği olan bir kelepçe ile yapılır. Kelepçe bütün olabilir ancak genellikle bölünmüştür. Bölme, kelepçe üzerindeki torku en aza indirmeye yardımcı olmak için flanş kafasının çapının dörtte biri cıvata deliklerinin merkez çizgisinin her iki yanında olacak şekilde tasarlanmıştır. Yorulma ile ilgili sorunları önlemek için kullanılan vidalar yüksek bir tork değerine sıkılır. Çoğu durumda, boru veya tüp kullanıldığında, flanş bağlantıları onlarca yıldır belirtilen çalışma basınçları dahilinde çalışmaktadır.

37˚ konik uçlu bağlantı parçaları, yuva adı verilen konik uçlu bağlantılardır. Conta, bu yuva, eşleşen bağlantının dişli bir bölümü ile birleşen bir bağlantı parçası üzerindeki bir döner somun tarafından bir eşleşme yüzeyine karşı zorlandığında bir hat boyunca oluşturulur. Koninin açısı belirtme çizgisinde kullanılır, 37˚ popülerdir, ancak birbirinin yerine kullanılamayan 24˚ ve 45˚’de mevcuttur. Bağlantı parçaları, bir manşon veya yüksük vasıtasıyla bir tüpe kenetlenecek şekilde tasarlanabilir. İnç ve metrik borular nedeniyle doğru boyutun kullanılmasına dikkat edilmelidir.

Hızlı sökme bağlantılarından farklıdır. Hızlı bağlantı kesme, bağlantıların birden çok yeniden bağlanmasına izin verir. Bazı hidrolik bağlantı parçaları bağlantı kesilmesinin baskı altında olmasına izin verirken, diğerleri izin vermez. Bazı hızlı güvenlik bağlantıları, bir enerji kaynağını ortadan kaldırarak hattın bir tarafındaki basıncın boşaltılmasına izin verir.

Daha yeni bir bağlantı parçasına bastırmalı bağlantı parçası denir. Hızlı bağlantı kesilmesinden farklıdır, çünkü bir seferlik bir bağlantıdır. Montajda anahtar kullanımını ortadan kaldırmaya yardımcı olur.

Zımba ve bant bağlantı parçaları düşük basınçlı bağlantı parçalarıdır. Bant bağlantı parçaları, bir hortuma takılan dikenli veya boncuklu bir uç ve bağlantıyı sabitleyen bir bant kelepçesi ile hortuma tutturulur. Bu sadece çok düşük basınçlar içindir. Zımba bağlantı parçaları, bir O-halkası olan bir silindire ve daha yukarısında bir yuvaya kayan bir kordona sahiptir. Bağlantı, boncuğun arkasındaki bağlantının her iki tarafından geçen bir zımba ile sabitlenir.

Leave A Reply

Your email address will not be published.