Hidrolik Frenler ve Debriyajlar Nelerdir?

0

Hidrolik Frenler ve Debriyajlar Nelerdir?

Debriyaj, bir tahrik elemanından (motor) gücü bir diğerine iletmek için kullanılan bir cihazdır. Mekanik bir kavramanın aksine, hidrolik bir kavrama, değişken çalışma hızlarında ve şok yükleme problemleri olmadan dönme gücünü iletmek için bir sıvı kuplaj cihazı kullanır. Akışkan bağlantı cihazı, akışkan bağlantı mahfazasının bölmelerinde akış oluşturan, pompa olarak da bilinen bir tahrik türbini veya torusu içerir. Bu akış, iletim sisteminin tahrik edilen elemanına bağlanan çıkış türbinini tahrik eder.

Bir hidrolik debriyaj seçerken, dikkate alınması gereken önemli kriterler ne gibi uygulamalar, performans özellikleri ve uyumluluğunun olduğudur..

Debriyajlar endüstriyel, otomotiv, demiryolu, havayolu ve tarımsal ortamlarda uygulama fırsatı bulmuştur.

Hidrolik bir kavramanın performansı, tork değerine, gücüne, dönüş hızına ve maksimum basıncına göre geniş ölçüde belirtilebilir. Maksimum tork, debriyaj sürücüsünün taşıyabileceği en yüksek nominal torktur. Güç, debriyajın altında çalışması amaçlanan yükün çalışma gücünü ifade eder. Döner hız, debriyajın dönmesi için tasarlanan çalışma hızıdır, maksimum basınç ise debriyajın dayanabileceği en büyük basınçtır.

Debriyajın tahrik ve tahrik elemanları ile uyumluluğu dikkate alındığında, debriyaj boyutları, debriyaj mili geometrisi ve tahrik bağlantı tipi önemli ayrıntılardır. Önemli debriyaj mili boyutları delik çapı, debriyaj çapı, uzunluk ve ağırlıktır. Debriyaj mili geometrisi basitçe sıralı, paralel, dik açı veya başka bir düzenleme olabilir. Debriyaj milinin bağlantı tipi sıralı, şafttan veya uçlardan flanşlı olabilir.

Hidrolik frenler

Hidrolik frenler, hareket eden sistemleri durdurmak veya yavaşlatmak için kullanılır. Tetiklendiğinde, bir sıvı kullanarak basıncı aktarırlar ve bu basınç fren mekanizmasını tetikler. Bu fren mekanizmaları kampana frenler, disk frenler, bant frenler ve koni frenler gibi fren tiplerinden oluşur. Bu frenleme stillerinin her biri farklı frenleme özelliklerine sahiptir, ancak hepsi hidrolik sıvıdan gelen basınçla çalışır. Frenlerle birlikte gelen ana özellikler hız, güç, tork ve maksimum basınçtır.

Bir fren seçerken, mühendisin karar vermesi gereken ilk seçenek fren tarzıdır. Dört ana stil vardır: bateri, disk, bant ve koni. Kampanalı frenler, dönen yüzeye bir fren pedi uygulayarak ve eğirme yüzeyini yavaşlatarak çalışır. Disk frenler, dönen yüzeyin rotorunu yavaşlatmak için sıkarak çalışır. Bant frenleri, bandın malzemesini yavaşlatmak için döner yüzey etrafında sıkarak çalışır. Koni frenler tıpkı bir bant freni gibi çalışır – ancak malzeme bir bandın aksine bir koni şeklinde şekillenir.

Kombinasyon paketleri

Hidrolik frenler ve debriyajlar sıvı gücü kullandığından, uygulamaya uyumluluk ve montaj kolaylığı için entegre edilebilir ve üretilebilirler. Hem debriyaj hem de fren bileşenleri mevcut olduğunda, frenleri uygulamak için gereken gücü ileten debriyaj mekanizmasının ayrılmasıyla frenleme kolaylaştırılabilir.

Leave A Reply

Your email address will not be published.