Hidrolik Hortum Seçimi ve Özellikleri

0

Tipik bir hidrolik hortum, bir iç boru, bir veya birkaç takviye tabakası ve bir dış kapaktan oluşur. Her bileşen hortumun performansı ve güvenilirliği için hayati öneme sahiptir. İç tüp taşıdığı sıvı ile uyumlu olmalıdır. Tipik tüp malzemeleri termoplastik bileşikler, sentetik kauçuk ve Teflon’dur. Takviye tabakası (veya tabakaları) hortumun çalışma basıncına dayanabilmesi için borunun etrafına sarılır. Tipik takviye malzemeleri tel, pamuk ve sentetik liflerdir. Dış kapak hortumu çevreden ve dış mekanik darbelere karşı korur.

Hortumlar sınırlı bir ömre sahip olacak şekilde tasarlanmıştır. Periyodik olarak muayene edilmeli ve bozulma fark edildiğinde değiştirilmelidirler. Bir hortumun yanlış belirtilmesi ömrünü kısaltır. Aşağıdaki ana seçim kriteri dikkate alınmalıdır. Basınç değeri olan, dalgalanmalar dahil maksimum çalışma sistemi basıncına eşit veya daha yüksek olan bir hortumun seçilmesi, maksimum hortum hizmet ömrünü sağlayacaktır. Dalgalanmaların göz ardı edilmesi yaşamı kısaltacaktır.

Vakum pompaları gibi emme uygulamaları, pozitif ve negatif basınç için tasarlanmış özel hortumlar gerektirir. Dış basınç bir başka faktördür. Örneğin, bir yüksek basınç odasına monte edilen bir hortumun dış basıncı, hortumun içindeki sıvı basıncını aşarsa, daha yüksek harici basınç dikkate alınmalıdır.

Bir hortumun sıcaklık derecesini seçerken, sıvının ve ortamın aşırı sıcaklıklarını dikkate alın. Örneğin, ağır yük altında arızalı bir otomotiv şanzımanın şanzıman sıvısı sıcaklığı, normal çalışma aralığının çok üzerinde 400 ° F’ye kadar ulaşabilir

Hidrolik Hortum borusu ve bağlantı parçaları sıvıyla doğrudan temas eder ve bunun için buna uygun olmalıdır. Bununla birlikte, hortum kapağı ve takviye sıvıyla temas ediyorsa, sıvıya da dayanıklı olanı tercih edilmelidir.

Hortumu olumsuz etkileyebilecek çevresel faktörlerden örnek verecek olursak  aşınma, sıcaklık, ultraviyole ışık, ozon, tuzlu su, hava kirliliği ve kimyasallardır. Bazı sıvılar hortumda akış gerçekleşirken statik elektrik üretebilir. Düzgün boşaltılmazsa, statik yük yangın tehlikesi yaratan veya hortumu delebilen kıvılcımlar üretebilir. Yükü boşaltmak için yeterince yüksek iletkenliğe sahip hortumlar kullanılmalıdır.

Hidrolik Hortumun uygun şekilde boyutlandırılması kritik önem taşır. Bir hortumun iç çapı, basınç kayıplarını en aza indirecek kadar büyük olmalıdır. Bu kayıplardan kaynaklanan ısıyı düşürür ve türbülansı azaltır. Hortum üreticileri, doğru hortum kimliği seçimi için bir Akışkan Hızı nomogramı kullanmanızı önerir

Donanım seçimi de önemlidir. Hortum bağlantı noktalarında hortum arızalarının en sık görüldüğü yerlerdir. Hortum ve bağlantı parçası uyumlu olmalıdır. Ayrıca, çeşitli üreticilerin bağlantı parçaları standart boyutlara sahip olsa da, genellikle birbirinin yerine kullanılamazlar. Hem hortum bağlantı nipeli hem de hortum soketi bir üreticiden gelmelidir. Önerilen montaj ekipmanı için hortum üreticisine danışın. Hortumlar sadece belirtilen aletler kullanılarak kesilmeli ve monte edilmelidir. Bağlantı parçasını hortum üzerine kıvırırken her zaman üreticinin montaj prosedürünü izleyin ve montajı tamamladıktan sonra kıvrımların üreticinin kıvrım özelliklerine uygun olduğunu doğrulayın.

Hortum tertibatını monte ederken, hortumun keskin kenarlara, sıcak nesnelere sürtünmesini ve uyumsuz maddelerle temas etmesini önlemeye dikkat edilmelidir. Ayrıca, yüksek çekme kuvveti uygulamak, bükülme, yanma, bükülme ve kesme, erken hortum arızalarının sık nedenleridir. Son olarak, her hortum belirli bir uygulama için tasarlanmıştır. Diğer uygulamalarda kullanılması ekipman hasarına ve kişisel yaralanmaya neden olabilir.

Leave A Reply

Your email address will not be published.