Hidrolik Motorlar (Hidromotor)

0

Hidrolik motorlar ( hidromotor) , hidrolik veya sıvı enerjisini mekanik güce dönüştüren döner aktüatörlerdir. Mekanik gücü sıvıya veya hidrolik güce dönüştüren bir hidrolik pompa ile birlikte çalışırlar. Hidrolik motorlar, harici bir yükü hareket ettirmek için kuvvet ve hareketi sağlar.

Günümüzde en sık kullanılan üç tip hidrolik motor – dişli, kanat ve pistonlu motorlar – bunlar arasında çeşitli stiller mevcuttur. Ek olarak, gerotor veya gerolor motorlar dahil olmak üzere daha az yaygın olarak kullanılan birkaç çeşit vardır.

Hidrolik motorlar ( hidromotor )sabit veya değişken deplasmanlı olabilir ve iki yönlü veya tek yönlü çalışabilir. Sabit deplasmanlı motorlar, sabit bir giriş akışı sağlanırken yükü sabit bir hızda sürer. Değişken deplasmanlı motorlar, deplasmanı değiştirerek değişen akış hızları sunabilir. Sabit deplasmanlı motorlar sabit tork sağlar; değişken deplasmanlı tasarımlar değişken tork ve hız sağlar.

Tork veya motor kuvvetinin dönme ve bükülme çabası, inç-lb veya ft-lb (Nm) olarak ifade edilir. Üç farklı tork türü vardır. Kopma torku normalde yüksüz bir motoru çalıştırmak için gereken minimum torku tanımlamak için kullanılır. Bu tork, motordaki dahili sürtünmeye dayanır ve motoru başlatmak için gereken ilk “kırılma” kuvvetini tanımlar. Çalışma torku, motoru veya yükü çalışır durumda tutmak için yeterli tork üretir. Başlangıç ​​torku, yük altında bir motoru çalıştırmak için gereken minimum torktur ve yükün kuvvetini ve dahili motor sürtünmesini gidermek için gereken enerji kombinasyonudur. Gerçek torkun teorik torka oranı, bir hidrolik motorun (hidromotor) mekanik verimliliğini verir.

Bir (hidromotor) hidrolik motorun iç hacminin tanımlanması basitçe yer değiştirmesine bakılarak yapılır, böylece bir çıkış mili devri sırasında motora giren yağ hacmi, 3 / devir veya cc / devirde motorun hacmidir. Bu, motor odalarının hacimlerini ekleyerek veya motor şaftını bir tur döndürerek ve yağı manuel olarak toplayıp ölçerek hesaplanabilir.

Debi, sabit bir çıkış hızı için dakikada bir galon (gpm) veya dakikada litre (lpm) olarak motora birim zaman başına giren yağ hacmidir. Bu, motor yer değiştirmesini çalışma hızıyla çarparak veya sadece bir akışölçerle ölçerek hesaplanabilir. Motor şaftını bir tur döndürerek ve sıvıyı manuel olarak toplayarak manuel olarak da ölçebilirsiniz.

Üç ortak tasarım

Üç farklı motor tipinin farklı özelliklere sahip olduğunu unutmayın. Dişli motorlar en iyi orta basınç ve akışlarda çalışır ve genellikle en düşük maliyetlidir. Paletli motorlar ise orta menzilli maliyetle orta basınç dereceleri ve yüksek akışlar sunar. En pahalı uçta, pistonlu motorlar en yüksek akış, basınç ve verimlilik değerlerini sunar.

Dişli motorlar, biri çıkış miline bağlı olan tahrik dişlisi ve avara dişlisi olmak üzere iki dişliye sahiptir. İşlevleri basittir: Yüksek basınçlı yağ, dişlilerin bir tarafına, dişlilerin ve gövdenin etrafında, çıkış portuna akar ve motordan sıkıştırılır. Dişlilerin ağa açılması, dişli dişlerine etki eden yüksek basınçlı giriş akışının iki ürünüdür. Sıvının düşük basınç (çıkış) tarafından yüksek basınç (giriş) tarafına sızmasını gerçekten engelleyen şey basınç farkıdır. Dişli motorlarda, motor verimliliğini azaltan ve aynı zamanda ısı yaratan girişten çıkışa sızıntı ile de ilgilenmelisiniz.

Orta basınç ve maliyet aralığında kanatlı motorlar eksantrik delikli bir gövdeye sahiptir. Kanatlı rotorlar eksantrik delik tarafından çalıştırılarak içeri ve dışarı kayar. Basınçlı sıvının hareketi dengesiz bir kuvvete neden olur ve bu da rotoru bir yönde dönmeye zorlar.

Pistonlu motorlar, radyal, eksenel ve diğer daha az yaygın tasarımlar dahil olmak üzere çeşitli farklı tarzlarda mevcuttur. Radyal pistonlu motorlarda krank milinin eksenine dik olarak düzenlenmiş pistonlar bulunur. Krank mili döndükçe, pistonlar sıvı basıncı ile doğrusal olarak hareket ettirilir. Eksenel piston tasarımları, bir mahfazanın (silindir bloğu, rotor veya namlu) içinde dairesel bir düzende düzenlenmiş birkaç pistona sahiptir. Bu mahfaza, pompa pistonları ile hizalanmış bir şaft tarafından ekseni etrafında döner. Eğik plaka ve bükülmüş eksen tipleri olmak üzere  İki eksenel pistonlu motor tasarımı mevcuttur. Swashplate tasarımları paralel düzende pistonlara ve tahrik miline sahiptir. Bükülmüş eksen versiyonunda, pistonlar ana tahrik miline bir açıda düzenlenmiştir.

Daha az kullanılan iki tasarımdan silindir yıldız motorlar, gerotor tasarımlarına göre daha düşük sürtünme, daha yüksek mekanik verimlilik ve daha yüksek başlatma torku sunar. Ayrıca, düzgün, düşük hızlı çalışma sağlar ve silindirlerde daha az aşınma ile daha uzun ömür sunar. Gerotors düzgün çalışması boyunca sürekli sıvı geçirmez sızdırmazlık sağlar.

Hidrolik motorların belirlenmesi

Bir hidrolik motor seçerken dikkate alınması gereken birkaç önemli nokta vardır.

Motorun uyması için gereken maksimum çalışma basıncını, hızı ve torku bilmeniz gerekir. Bir sistem içindeki yer değiştirme ve akış gereksinimlerini bilmek de aynı derecede önemlidir.

Hidrolik motorlar farklı türlerde sıvılar kullanabilir, bu nedenle sistemin gereksinimlerini bilmeniz gerekir; örneğin, biyo bazlı, çevre dostu bir sıvıya veya yangına dayanıklı bir sıvıya ihtiyaç duyar. Ek olarak, kontaminasyon bir sorun olabilir, bu nedenle direnç seviyelerini bilmek önemlidir.

Maliyet, herhangi bir bileşen seçiminde açıkça büyük bir faktördür, ancak başlangıç ​​maliyeti ve beklenen ömür bunun sadece bir parçasıdır. Motorun verimlilik derecesini de bilmelisiniz, çünkü bu maliyet etkin bir şekilde çalışıp çalışmadığını etkiler. Ek olarak, onarımı ve bakımı kolay olan veya diğer markalarla kolayca değiştirilebilen bir bileşen, sonunda genel sistem maliyetlerini azaltacaktır. Son olarak, kullanıldığı sistem veya makinenin boyutunu ve ağırlığını etkileyeceğinden, motorun boyutunu ve ağırlığını göz önünde bulundurun.

Leave A Reply

Your email address will not be published.