Hidrolik Nedir? Hidrolik Sistem Nasıl İşler?

0

Hidrolik, sıvı basıncı kuvveti ile çalışan mekanik bir işlevdir. Hidrolik tabanlı sistemlerde, mekanik hareket, tipik olarak pistonları hareket ettiren silindirler vasıtasıyla içerilen, pompalanan sıvı ile üretilir.

Hidrolik, mekanik, elektronik ve yazılım mühendisliğini ürün ve süreçlerin tasarımında ve üretiminde birleştiren bir bileşen mekatroniktir.

Basit hidrolik sistemler, su basıncı oluşturmak için yerçekimi kullanarak su sağlayan su kemerleri ve sulama sistemlerini içerir. Bu sistemler kendi özelliklerini harekete geçirmek için suyun özelliklerini kullanır.

Daha karmaşık hidrolikler, sıvıları (tipik olarak yağlar) basınçlandırmak için bir pompa kullanır, bir pistonu bir silindirden ve yağ akışını kontrol etmek için valflerden hareket ettirir.

Bir log ayırıcı, silindirin her iki ucunda, pistonların basınçlı sıvı tarafından hareket ettirilmesine izin veren, logun daha küçük parçalara zorlamak ve geri aynı konuma dönmek için bir kama kullanan tek pistonlu bir hidrolik makinedir. Kuvvet çarpımı, daha büyük bir pistonu daha büyük bir silindire itmek için daha küçük çaplı bir silindir kullanılarak oluşturulabilir.

Genellikle, bir dizi piston olur. Beko Loder gibi endüstriyel Makina farklı parçaları hareket ettirmek için genellikle birkaç silindir kullanır.

Hidrolik fonksiyondaki pnömatik sistemlere benzer. Her iki sistem de sıvılar kullanır, ancak pnömatiklerden farklı olarak hidrolik gazlar yerine sıvılar kullanır.

Hidrolik sistemler daha yüksek basınçlara sahiptir: hidrolik sistemler inç kare başına10000 pound iken pnömatik sistemlerde inç kare başına yaklaşık 100 psi.

Hidrolikte kullanılan sıvıların gücü yağlamada, soğutma ve iletmede de kullanılır.

Daha az yönlü olan pnömatikler, hava basıncıyla dağınık olabilen ayrı ayrı yağlama gerektirir. Pnömatik, tasarım ve kontrol açısından daha basit, daha güvenli (daha az yangın riski ile) ve daha güvenilirdir, çünkü kısmen gaz emici şokun sıkıştırılabilirliği mekanizmayı koruyabilir.

Leave A Reply

Your email address will not be published.