Hidrolik Pompa Çeşitleri Nelerdir

0

Hidrolik Pompa esnek ve verimli bir enerji transferi sağlar. Modern makinelerin piyasaya sürülmesiyle, onlara güç verilmesi bakımından hidrolik enerjideki yenilikleri yönlendirdi. Hidrolik pompa teknolojisi genellikle verimlilikleri ve basit tasarımları nedeniyle seçilir.

Peki bir hidrolik pompa nasıl çalışır ? Döner veya doğrusal bir hareketi hidrolik enerjiye dönüştüren bir cihaz olarak tanımlanabilir. Pompa mevcut olduğunda akışkan, girişe göre daha yüksek bir hıza ve basınca sahip olacaktır. Pompanın basınç üretmediğine, sadece akış ürettiğine, bunu yüksek basınçlarda yapma yeteneğine sahip olduğuna dikkat edilmelidir.

Hidrolik pompalar çok çeşitli mühendislik alanlarında kullanılmaktadır ve çeşitli tasarımlarda mevcuttur. Her türün aynı temel ilkelere dayanan farklı bir iç mekanizması vardır. Öyleyse bazı yaygın türleri tanıtalım.

Hidrolik Pompa Çeşitleri

Dişli Pompalar

Muhtemelen günümüzde kullanılan en basit ve en yaygın olanı, kolayca korunur ve ekonomiktir. İki temel tip mevcuttur, iç dişli ve dış dişli pozitif veya sabit deplasmanlı pompa grubudur. Harici pompalar yağı dişli dışına bağlayan ve iten iki harici dişli kullanır. 250 bara kadar basınçlar yaygındır, ancak dökme demir tasarımları bunu 320 bara çıkarır. Düz kesim ve helisel düz dişliler daha düşük gürültü performansı sağlar.

Gerotor Pompaları

İç dişli veya Gerotor pompa tasarımları, bir iç avara dişlisinin iç kısmıyla birbirine bağlanan bir dış dişli rotoruna sahiptir ve bunlar otomotiv yağ pompalarında yaygın olarak bulunur. Merkez dışı rotor, avarayı sızdırmaz hale getirir ve hacimler sürekli olarak değişerek sıvıyı emme girişinden çıkışa geçirir. Gerotor pompaları genellikle orta derecede verimli ancak çok gürültülü olmadıkları düşük basınçlı uygulamalarda bulunur.

Vidalı Pompalar

İki sarmal vidalı şaft, ortak bir mahfazanın içine girer, bir şaftın bir tahrik ucu vardır. Sıvı bu pompadan sabit bir yer değiştirme çıkışı vererek doğrusal bir yönde geçer. Vidalı pompalar, sürekli dişli teması nedeniyle genellikle düşük gürültülüdür ve çok güvenilirdir. Özellikle artan viskozite uygulamalarında verimlilik düşük olabilir.

Bent Eksenli hidrolik pompalar

Bu hidrolik pompalar sabit veya değişken deplasmanlı tiplerde olabilir. Pompa gövdesi, çevresine etki eden pistonlu döner bir silindire sahiptir. Pistonlar, şaft ucuna monte edilmiş bir baskı plakasına açılı olarak etki eder. Şaft döndüğünde pistonlar, pompa gövdesine göre karşılıklıdır. Değiştirme plakasının pompa yer değiştirme açısı değişir. Bu, pistonun strokunu etkili bir şekilde değiştirir ve böylece her bir devir için hareket ettirilen sıvı miktarını değiştirir. Bu pompanın mekaniği oldukça verimli ve güvenilirdir ve genellikle mobil makinelerde bulunur.

Eksenel Pistonlu Pompalar

Bent Eksen pompasına benzer şekilde, ancak değişken yer değiştirme mekanizmaları basitleştirilmiştir. Mil ve pistonların eksenel yerleşimi, bu tasarımın kompakt, verimli ve ekonomik olarak üretildiği anlamına gelir. Bu pompanın makinelerin ihtiyaçlarına uygun olduğundan emin olmak için çok çeşitli basınç, akış ve güç kontrol fonksiyonları takılabilir.

Radyal Pistonlu Pompalar

Basit sürümler sabit yer değiştirme tipidir, ancak çoğu değişken yer değiştirme seçeneğidir. Dönen bir milin etrafında tek sayıda radyal piston düzenlenmiştir. Bu eksantrik bir halka içine yerleştirilmiştir. Şaft eksantrik halka ve şaft merkez hattı arasındaki mesafe değiştikçe, pistonlar bir emme ve basınç çevriminden geçer. Tahrik mili genellikle oyuktur ve sıvının pompaya girip çıkmasına izin verir. Yer değiştirme eksantriklik miktarını değiştirerek değişir; bu ayar vidaları ile manuel olarak veya bir pistonla hidrolik olarak yapılır. Bunlar yüksek basınç için mükemmeldir ve güçlü ve güvenilirdir.

Döner Kanatlı Pompalar

Düşük gürültü ve güvenilir hizmet için iyi bir seçimdir, ancak basınç kapasitesi 140 bar düşük olabilir. Tarafından büyük sabit yer değiştirme tasarımları kullanılır, ancak değişken tasarımlar mümkündür. Kayar kanatlar dönen şaftın etrafında düzenlenmiştir. Bu ayarlanabilen eksantrik bir halka içindedir. Kanatçıklar eksantrik halkaya ve döner şaftta bir conta oluşturur. Kolayca servis edilebilenler takım tezgahı uygulamalarında yaygındır.

Bu, günümüzde kullanılan ana hidrolik pompa tiplerine ve her birinin mekanizmalarının basitleştirilmiş bir açıklamasına genel bir bakış. Her bir pompa tipi, uygulamaları ve nispi değerleri hakkında daha sonra yapılacak bir çalışma yayınlanacaktır.

Hidrolik pompa çeşitleri ile ilgili yazımızı beğenip paylaşırsanız seviniriz.

Kaynak: https://www.hydraproducts.co.uk/Blog/different-types-of-hydraulic-pumps

Leave A Reply

Your email address will not be published.