Hidrolik pompa

0

Aslında çok basit bir soru gibi görünüyor değil mi ancak ne yazık ki, bu sektörde çalışan birçok kişi bir hidrolik pompanın işlevini bilmiyor. Bir hidrolik pompanın işlevi hakkında verilen bilgiyede, tek işinin akış sağlamak olduğu söylendi. Ayrıca, bir hidrolik sistemdeki herhangi bir basıncın bu akışa karşı direncin bir sonucu olduğu söylendi. Ancak bu iddiaların her ikisi de yanlıştır. Peki, hidrolik pompa nedir?

Hidrolik pompa, ana taşıyıcıdan gelen mekanik enerjiyi sistem tarafından kullanılmak üzere hidrolik enerjiye dönüştürür. Hidrolik enerji, aktüatörlerin faydalı işler yapabilmeleri için gereken basınç ve akış kombinasyonudur. Hidrolik enerjinin hem basınç hem de akış kombine olduğunu anlamak önemlidir, çünkü biri olmadan diğeri işlem yapamaz. Basınç sadece sıkışmış sıvıdan oluşacak ve akışkanın sıvıyı hareket ettirecek enerjisi olmayacaktır.

Bir hidrolik pompa sıvıyı iter ve bu bağlamda, akışkan makine boyunca iletildiği için katı olarak kabul edilebilir ve daha sonra yükleri taşımak için aktüatörleri iter. Mesele şu ki, bir pompa kumu, bilya yataklarını veya kabının şeklini alabilen başka bir katı ortamı itebilir,ve sonuç yine de kuvvet aktarımı olacaktır.


Kuvvet iletimi gerçekten hidrolikle oyunun adı ve Cosford Yasası’nın temelini oluşturuyor, bu da “basıncın gitmesini sağlıyor, akış sadece basınç oluşturabileceğiniz hızdır” diyor. Akışkanın hareket etmesi için, basınç pompada kesinlikle en yüksek olmalıdır. Bu, basıncın akışa direnç olduğu yanılgısı karşısında uçar.

Basınç, aşağı akış direncinin üstesinden gelmek için gerektiği kadar yükselecektir, ancak pompada başlamadıysa, sıvı geriye doğru hareket edecektir.

hidrolik pompa

Hidrolik basınç, Newton’un Üçüncü Hareket Yasası’nın sonucudur, her eylemin eşit ve zıt bir tepkisi vardır. Karşı kuvvet yüklü bir silindir veya bir akış kontrolü olabilir ve sizce bunlardan hangisi pompanın umrunda? Hiç biri. Bir şey patladığında veya ana taşıyıcı aşırı yüklendiğinde bile, direncin üstesinden gelmek için basınç yükseldikçe sıvıyı itmeye devam edecektir.

Bir pompadan gelen akış, yer değiştirme (hacim) ve hızın bir fonksiyonudur. Daha büyük bir pompa aynı anda daha fazla sıvı itebilir veya bir pompayı daha hızlı döndürerek sıvıyı daha sık iter. Gücün voltaj ve amperin bir kombinasyonu olduğu elektron dünyasında olduğu gibi, hidrolikdeki güç de basınç ve akışın bir kombinasyonudur. Akış aynı kalırken basıncı iki katına çıkararak beygir gücü iki katına çıkar. Ayrıca, basınç aynı kalırken akışı ikiye katlayarak beygir gücünü iki katına çıkarabilirsiniz.

Hidrolik pompanın çalışmasını anlamak, sıvı gücünü anlamanız için hacimler sağlayacaktır. Pompadaki tüm enerjinin başladığını fark ettiğinizde, herhangi bir sistemi daha iyi tasarlayabilir veya sorun giderebilirsiniz.

Hidrolik pompa çeşitleri 

Kawasaki hidrolik pompa

Komatsu hidrolik pompa

Volvo hidrolik pompa

Cat Hidrolik pompa

Kavasaki Şanzıman pompası

Kawasaki Direksiyon pompası 

Leave A Reply

Your email address will not be published.