Hidrolik Pompalar Nerede ve Niçin Kullanılır?

0

Hidrolik pompalar, kelimenin tam anlamıyla hidrolik güç iletim sisteminde kullanılır. Hidrolik pompa, mekanik enerjiyi basınç ve akışın bir kombinasyonu olan hidrolik enerjiye dönüştüren cihazdır. Hidrolik pompa, basınç oluşturmak için kuvvet uygulayabileceğiniz herhangi bir cihaz olabilir ve bu da akışı oluşturur.

Temel bir hidrolik pompa, bir ana taşıyıcının çok pahalı veya mevcut olmadığı düşük güçlü uygulamalar için kullanılan el pompasıdır. Traktör çekimli bir çiftlik aletinde hidrolik frenleri serbest bırakmak gibi yardımcı güç için bir el pompası kullanılabilir. Tersine, hidrolik el aletleri veya tezgah üstü hidrolik presler gibi birincil hidrolik kaynak olarak bir el pompası kullanılabilir. Çünkü Güç girişi düşüktür. basınç 10.000 psi ve daha fazla olabilmesine rağmen el pompası uygulamaları çok yavaştır.

Çoğu hidrolik pompa, bir içten yanmalı motordan veya elektrik motorundan mekanik bir girişe sahiptir. Bu ana taşıyıcılar mekanik güçlerini hidrolik pompaya dönme biçiminde girerler. Pompanın giriş mili, hidrolik pompanın dişlilerine, kanatlarına veya pistonlarına bağlanacak ve burada hidrolik sıvıya basıncı (kuvveti) transfer etmek için dönecek veya karşılık vereceklerdir. Pompa tarafından oluşturulan kuvvet (basınç) yeterince yüksek olduğu sürece, akış pompanın deplasman hacmi ve dönme hızı ile belirlenen bir oranda gerçekleşir.

Hidrolik pompalar akla gelebilecek her mobil veya endüstriyel hidrolik makinede kullanılır. Hidrolik pompalar ekskavatörlerde, vinçlerde, yükleyicilerde, traktörlerde, vakumlu kamyonlarda, ormancılık ekipmanlarında, greyderlerde, damperli kamyonlarda, madencilik makinelerinde vb. Kullanılır. Mobil uygulamalar hidrolik pompaları endüstriyel makinelerden daha verimli kullanır, çünkü elektrikli aktüatörler genellikle mobil cihazlar için kullanılmaz

Hidrolik pompalar hala endüstriyel ortamlarda yaygın olarak kullanılmaktadır. Enjeksiyon kalıplama makineleri, presler (kesme, damgalama veya bükme vb.), Malzeme taşıma, asansörler, konveyörler, mikserler, forkliftler, palet krikoları, dökümhaneler, çelik fabrikaları, kesiciler, vb. bir hidrolik pompa ile güclendirilir.

Leave A Reply

Your email address will not be published.