Hidrolik Sıvı Nedir?

0

Hidrolik sıvı, tüm hidrolik sistemlerde enerji aktarım aracıdır. Ancak, hidrolik sıvının işi basit güç aktarımının ötesine geçer. Hidrolik enerji iletimi hidrolik sıvının ana amacı olmasına rağmen, dört ikincil işlevde yararlıdır – ısı transferi, kirlilik giderme, sızdırmazlık ve yağlama.

Hidrolik makineler, normal çalışma sırasında, pompalar ve motorlar gibi bileşenlerin kendilerinin verimsizliğinden kaynaklanan çok fazla ısı üretir. Isıyı bu bileşenlerden uzaklaştırmanın bir yolu olmadan, özellikle düşük lokal viskozitenin bir sonucu olarak contalarda ve iç bileşenlerde hasar ile kolayca aşırı ısınabilirler. Yağ rezervuara geri döndüğünde, sisteme geri pompalanmadan önce optimum sıcaklık aralığının korunmasına yardımcı olmak için genellikle bir soğutucudan geçer. Tersine, hidrolik sıvı, soğuk çalıştırma sırasında gerektiğinde ısıyı bir sisteme taşıyabilir.

Kapalı devre hidrolik sistemler, kontrollü bir hızda sıvı akmazsa, kirlenme hızla kritik ve zararlı seviyelerde birikir. Isı bir bulaşma şekli olarak düşünülebilir, ancak hidrolik sıvı ayrıca filtreleri veya temizlendiği ve devreye geri döndüğü diğer koşullandırma cihazları aracılığıyla parçacıkları ve suyu hassas bileşenlerden uzaklaştırır. İvme olmayan yağ, hassas bileşenlerin içinde kalarak, esasen sıkışmış kirlenmenin çevresini yavaşça yok etmesine izin verir.

O-ringler veya U-kaplar gibi donanım parçalarının dışa olan yağ kaçağını engellediğine inanmasına rağmen,  aslında pompaların, vanaların ve motorların iç bileşenleri içinde hidrolik sıvı (özellikle yağ) sızdırmazlığı sağlar. Örneğin bir sürgülü valf, yağın valften kaçmasını önlemek için her iki ucunda bir contaya sahiptir, ancak makaradaki her çentik, sadece sıkı metal-metal toleransları ve yağın yüzey gerilimi ve direnci ile komşu boşluklardan yalıtılır.

Çoğu hidrolik komponentte, metal-metal sürtünmesinin bir sonucu olarak iç parçaları aşınmaya ve hatta dik erimeye karşı korumak için yağlama gereklidir. Yağ, bir pistonlu pompanın terlikleri ve mercek plakası gibi hareketli parçalar arasında tam yağlama sağlar. Yağın yağlama özellikleri olmasaydı, hidrolik sistemler son derece verimsiz ve çok güvenilmez olurdu.

Hidrolik ile ilgili Makalerimize göz atmak için Tıklayınız

Hidrolik sıvının bu işlevleri, mühendislik sırasında özel tasarım hususları gerektiren bazı su bazlı sıvılar dışında tüm tiplerde ortaktır. Bununla birlikte, makinelerin çoğu, viskozite, akma noktası ve viskozite endeksi gibi önemli özellikler için özel test standartlarına göre formüle edilen ve üretilen rafine veya sentetik yağı kullanır.

Bu üç özellik genellikle, belirli bir ortam ve makine çalışma koşullarında belirli bir viskozitenin korunmasına dayanan belirli bir uygulama için bir sıvı seçerken göz önünde bulundurulur. Örneğin, ortam sıcaklıkları düşükse, daha düşük nominal viskoziteye ve düşük akma noktasına sahip bir yağ seçersiniz, bu yağın hala döküleceği sıcaklıktır. Makineniz, her türlü hava koşuluna uygun bir mobil makine gibi değişen sıcaklık aralıkları görürse bile, bir yağın viskozitesini geniş bir sıcaklık aralığında tutma yeteneğini açıklayan yüksek bir viskozite endeksi çok önemlidir. Hidrolik sisteminizdeki bileşenlerin viskozite gereksinimlerini dikkate almak önemlidir. Örneğin bir pistonlu pompa, kinematik (yani akarken ölçülen) viskozitenin bir tanımı olan 16 ila 40 santistok arasında bir miktar gerektirebilir.

Hidrolik yağı diğer önemli özelliklerle tasarlanmıştır, ancak bunlar marka, viskozite veya uygulamadan bağımsız olarak yaygın olma eğilimindedir. Hidrolik yağı, hem yağın hem de hidrolik sistemin bileşenlerinin performansını artırmak için bir kimyasal katkılar paketine sahiptir. Bu katkı maddeleri yağın köpüklenme direncini, korozyon / pas direncini ve su tutma özelliklerini geliştirebilir. Hidrolik sıvının katkı maddesi paketi, düşük ve yüksek kaliteli sıvıları ayıran şeydir ve katkı maddeleri de yağın viskoz özelliklerini de geliştirir. Şüphe duyduğunuzda, daima çalışma koşullarınıza uygun viskozitede uygulamanız için birinci sınıf bir sıvı seçin.

Leave A Reply

Your email address will not be published.