Hidrolik sıvılar enerji verimliliğini nasıl etkiler?

0

Sıvı, herhangi bir hidrolik sistemin önemli bir parçasıdır. Gücü iletir, bileşenleri yağlar, ısıyı aktarır, sızdırmazlık maddesi görevi görür ve kir ve su gibi kirlenmenin zararlı etkilerini en aza indirmeye yardımcı olur. Ve genel sistem verimliliği söz konusu olduğunda hidrolik sıvılar giderek daha önemli hale geldi.

Çünkü OEM’ler ve ekipman kullanıcıları hidrolik sistemlere daha fazla talep ediyor. Eğilim, yüksek basınçlarda çalışırken daha küçük bileşenler kullanarak devreleri küçültmektir. Bu, güç yoğunluğunu arttırır, ancak çalışma sıcaklıklarını ve sistem verimliliğini de etkiler. Mühendislere göre doğru hidrolik sıvının kullanılması, genel makine verimliliğini belirgin şekilde artırabilir ve bu da önemli işletim tasarruflarına neden olur. İşte nedeni.

Sıvı viskozitesi, sistem performansı ve verimliliğini ölçerken önemli bir parametredir. Mühendislerin bir devrede sıvıların nasıl performans gösterdiğini düşünürken karşılaştıkları iki sorun mekanik ve hacimsel verimliliktir.
Sıvı viskozitesi çok yüksekse, mekanik verim düşüktür ve bu sürtünme, durgun çalışma, yağlanan alanlara zayıf akış ve en kötü durumda kavitasyon ve mekanik arızaya yol açar.

Diğer yandan, viskozite çok düşükse ve sıvı “ince” ise hacimsel verim düşer ve sistem daha az duyarlı hale gelir ve bu da üretkenliğe zarar verir. Ayrıca aşırı ısınmaya, yüksek aşınmaya ve daha kısa parça ömrüne yol açar.

Bu nedenle, viskoziteyi uygulamaya bağlı olarak genellikle 10 ila 100 mm² / sn arasında optimum aralıkta (ve dolayısıyla en yüksek verimlilikte) tutmak önemlidir.

Mühendisler, standart hidrolik sıvıların viskozite endeksini iyileştiren Dynavis adı verilen bir polimer katkı maddesi portföyü geliştirdiler. (Viskozite endeksi (VI), bir sıvının sıcaklıkla viskozitedeki değişiminin bir ölçüsüdür. Örneğin daha yüksek bir VI, sıcaklık değişimleri ile viskozitede daha az değişiklik anlamına gelir ve bunun tersi de geçerlidir.) Bu genellikle hidrolik ekipmanlarda daha yüksek enerji verimliliğine eşittir.

Hidrolik sıvılar sadece belirli bir sıcaklık aralığında en uygun şekilde çalışır. Sınırlı bir çalışma penceresine sahip tek dereceli akışkanlarla karşılaştırıldığında, Dynavis teknolojisi daha yüksek ve düşük çalışma sıcaklıkları aralığında dengeli bir akışkan viskozitesi sağlar. Örneğin, VI değeri 100 olan tek dereceli bir yağa karşı, Dynavis VI 160 veya 180 yağları daha incedir ve soğuk olduğunda daha az sürtünme oluşturur, bu da daha az durgunluk ve daha hızlı başlatma anlamına gelir; ve daha iyi kontrol, daha az sızıntı ve sıcakken daha fazla güç için daha kalındır.

Yağ katkıları ayrıca hidrolik sıvının kayma stabilitesini arttırır. Hidromekanik sürtünme pompada kayma koşulları yaratabilir. Bu tür eylemler, ilave polimerleri geri döndürülemez şekilde parçalayabilir ve sıvı viskozitesini azaltabilir. Kesme kararlı akışkanlar ise kesme kuvvetlerine karşı dayanıklıdır. Bu yüksek VI sıvıları, yüksek toplam verimlilik ve uzun bileşen ömrü için gerekli olan ağır koşullar altında viskoziteyi korur.

Katkı maddeleri kullanan hidrolik sıvılar, bir dizi uygulamada verimliliği ve enerji tasarrufunu önemli ölçüde artırabilir. Ekskavatörler, mini yükleyiciler ve enjeksiyonlu kalıplama makineleri gibi ekipmanlarda enerji tasarruflu hidrolik sıvılarla yapılan saha testleri, göreve bağlı olarak tek basamaktan% 25’in üzerine kadar verimlilik artışı olduğunu göstermektedir.

Farklı sıcaklıklara sahip dış mekanlarda bu tür faydalar beklenebilir. Bu makineler tipik olarak küçük bir sıcaklık aralığında yüksek hızlarda çalışır. Makas kararlı, yüksek VI sıvısı ile konvansiyonel monograd kullanarak makinenin güç tüketiminin ölçülmesi% 8 verimlilik kazancı ile sonuçlanmıştır.

Leave A Reply

Your email address will not be published.