Konik Vidalı Kompresör Nedir?

0

Konik vidalı kompresör , geleneksel vidalı kompresörün bir yan ürünüdür. Tipik bir vidalı kompresörde, birbirine geçen iki sarmal vida veya rotor, bir mahfazada yan yana monte edilir. Rotorlar zıt yönlerde dönerler ve aralarındaki boşluklara hava çekerler. Hava rotorlar boyunca ilerledikçe hacim azalır ve çıkışta boşaltılan havayı sıkıştırır.

Konik vidalı bir kompresör ise aksine, dişi (dış) vidanın içinde dönen erkek (iç) vidadan oluşur. Vert Rotors of Edinburgh, İskoçya 2013 yılında ilk üniteyi geliştirdi ve ardından tasarımın patentini aldı. Şirket ayrıca hassas konik vida profilleri oluşturmak için kullanılan tescilli matematik algoritmaları ve yazılımları geliştirmiş ve vidaları ± 5 µm içinde geometrik toleransları tutabilen CNC makineler ile üretmektedir.

Konik bir kompresör, erkek ve dişi vidalar ile mahfaza arasında açıklığa sahip değildir, çünkü dişi vida bir mahfaza görevi görür. Bu, gaz için sızıntı yolunu önemli ölçüde azaltır ve küçük (1 kW altı) bir konik kompresör bile yüksek verin sağlar. Hava rotorlar boyunca hareket ederken, odanın hacmi azalır ve basıncı artırır. Hava daha sonra cihazın boşaltma ucunda daha yüksek bir basınçta dışarı atılır.

Bu Teknoloji, düşük gürültü ve titreşim özellikleri gösterir ve sürekli çalışma yeteneğine sahiptir. 100dB (A) civarındaki gürültü seviyelerinde çalışabilen geleneksel pistonlu kompresörlere kıyasla, konik kompresörler, 62 dB (A) kadar düşük, önemli ölçüde daha sessiz çalışır.

Konik kompresör oldukça kompakttır (çünkü bir vida diğerinin içindedir), ancak güçlüdür. Rakip ürünlere kıyasla tek bir aşamada iki ila üç kat daha yüksek basınç üretir ve 20: 1 basınç oranlarına sahiptir. Ve bir Vert konik kompresörün, eşdeğer bir scroll kompresörün verimini iki katına çıkardığı ve çift vidalı bir kompresörün tek aşamalı basınç kapasitesini ikiye katladığı bildiriliyor.

Konik vidalı kompresörlerin boyutları değişir. Vert rotorlar inşa edilmiş ve küçük bir 20W vidalı kompresör gelen, bir dizi tasarıma test etti üreten büyük 10 kW makinesine bir elin avuç içinde olan nöbetler, 75 m, 3 / h (44 cfm). Bu, 2,2 kW’tan daha küçük olamayan geleneksel çift vidalı kompresörlerden önemli bir farktır. En küçük konik vidalı kompresörler bile tek bir aşamada başarıyla 16 ila 22 bar yüksek basınç üretir.

Şirket, teknolojiyi bir dizi üründe uyguluyor. Örneğin 0,8 kW’lık küçük bir konik vida, aynı kapasiteye sahip alternatif düşük titreşimli scroll kompresörlere göre 8 barg’da% 50 daha verimlidir. Nautilus, 300 psi’ye kadar basınç için sessiz bir “masaüstü” kompresördür. Ve yeni 1,6 kW A150 ünitesi, 10 bar ve 150 l / dk olarak derecelendirilmiştir. Vert ayrıca, piyasadaki diğerlerinden% 200 daha güçlü ve% 89 daha hafif olduğu söylenen ve uydu tahrikini iyileştirmek için tasarlanmış düşük titreşimli / düşük gürültülü “süper kompresör” dahil olmak üzere özel tasarımlar da üretmektedir.

Leave A Reply

Your email address will not be published.