Mobil Makinelerde Hidrolik Valfler

0

Hidrolik valfler , aktüatörlerin kuvvet yoğunluğu avantajına ek olarak, hidroliği kuvvet, tork ve hareket kontrolünde benzersiz kılan şeylerdir. Vanalar, hidrolik sıvının yönünü, basıncını ve akışını düzenler ve aktüatörlerin düzgün, güvenli ve kontrollü kullanımını sağlar.

Her makinede, çeşitli boyutlarda değişiklik gösteren bir kaç veya düzine adedince hidrolik valfler e ihtiyaç duyar ve kullanır. Kullanım yerleri pompanızı ve aktüatörünüzü korumak için bir tahliye vanası üzerine yerleştirilen tahliye vanası gibi bir tahliye vanası kadar basit olabilir. Bunun tersine, bir hidrolik devrenin karmaşıklığı, çift dengeleme valflerine sahip bir pilotla çalıştırılan valf, çift akış kontrolleri, çift sonradan dengeleme ve yük algılama kontrolleri gibi manifoldlarda görülebildiği gibi fonksiyon başına bir düzine valf kullanılarak kapsamlı olabilir.

Yön kontrol valfı sayısız konfigürasyonda mevcuttur ve asıl işlevi bir şekilde sıvı akış yolunu kontrol etmek olduğu için böyle adlandırılır. En temel yön valfi çek valftir; bir çalışma portuna akışa izin verir ve akışın karşı çalışma portundan geri gelmesini engeller. Alternatif olarak, yönlü valfler, dahili pilotlar, drenler ve yüke duyarlı çek valflere sahip pilotla çalışan oransal valfler kadar gelişmiş olabilir.

Yön valfleri genellikle sıvının kendi içinden geçebileceği “yol” sayısı ve ayrıca kaydırılabilecek pozisyonlarla tanımlanır. Yollar çalışma portu sayısına eşittir, bu nedenle 4 yollu bir vana basınç, tank ve A ve B çalışma portlarına sahip olacaktır. Konumlar, konumsal zarf sayısına eşittir. Örneğin, bir çift etkili tek-monoblok valf “4-yollu, 3-pozisyonlu” veya basitçe “4/3 valf” olarak tanımlanabilir.

Yön valfleri, mobil hidrolik endüstrisinde ortak olan monoblok veya kesit valflerde ve ayrıca ISO tarzı D03, D05 ve diğerleri gibi alt levhaya monte endüstriyel tip valflerde mevcuttur. Hem mobil hem de endüstriyel pazarlar için yaygın olan, manifold bloklarına monte edilen kartuş vanalarıdır. Kartuş valf üreticileri birçok benzersiz ürün sunar ve sınırsız kullanılabilir valf kombinasyonlarıyla yüksek düzeyde işlevsellik sağlar.

Hidrolik valfler ile ilgili diğer makalelerimize de gözatmayı unutmayın

 

Basınç valfleri, bir şekilde basıncı sınırlamak için tasarlanmış bileşenlerdir. Çoğu basınç valfi, ayarlanabilir yaylı bir yatağa itilen bir poppet’e dayanır. Bir tahliye vanası, tüm sistem veya bunun bir alt devresi için maksimum basıncı kontrol eder, en düşük yay basıncı ilk önce açılacak olan basınçtır. Diğer birçok basınç valfi, tahliye valfinin basit yaylı bilyalı veya poppetine dayanır. Sekans valfleri, dengeleme valfleri ve fren valflerinin hepsi, ters akış kontrolleri veya yerleşik pilot çalışması gibi ek kullanım veya işlevsellik içeren farklı tahliye vanalarıdır. Basınç düşürme valfi, aşağı akış basıncını sınırladığı için diğer basınç valflerinden farklıdır.

Akış kontrol valfleri, akışı şu veya bu şekilde kontrol etmek veya sınırlamak için tasarlanmış herhangi bir bileşendir. Çoğunlukla, sadece değişken bir kısıtlama olan bir iğne valfi, akış yaratmak için enerji potansiyelini sınırlamak için basınç valflerine çok benzer bir vida veya düğme ile ayarlanır. Ters akış çek valfleri ile monte edildiğinde, akış kontrol olarak adını değiştiririz. Akış kontrol valflerinde genellikle öncelikli akış kontrolünde olduğu gibi birden fazla bağlantı noktası olabilir. Giriş akışı öncelikli talebi için yeterince yüksek olduğu sürece, devrenin bir kısmına, bazen başka bir parçanın feda edilmesiyle kontrollü, sabit akış sağlayabilirler.

Akış kontrolleri ideal olarak basınç dengelemelidir, bu da valfın yüke bağlı basınç farklılıklarından bağımsız olarak ayarlanan akışını sürdürmesini sağlar. Basınç dengeleyiciler, örneğin orantılı bir valf gibi aynı akış ayar yükünden bağımsız doğruluğu sağlamak için genellikle bir devredeki diğer valflere eklenen tek bir parça olarak mevcut olan bir akış kontrol valfı türüdür.

 

Leave A Reply

Your email address will not be published.