Otomasyon Uygulamalarında Pnömatik Aktüatörler Nasıl kullanılır?

0

Pnömatik aktüatör, otomasyon için bir dizi permütasyonda gelir. Rod ve rotsuz aktüatörler en yaygın olanlarıdır, ancak genelde kolsuz aktüatörler çok daha yaygındır. Rotsuz aktüatörler, X. Y ve Z’deki moment yüklerini ele alan rulmanları içerir.

Pnömatik aktüatör uygulamalarının çoğunun, iki veya daha fazla pozisyon durdurması gerektiren doğrusal stroklu kurulumlar olduğunu unutmayın. Pek çok pnömatik aktüatörde durma sürelerinin en aza indirilmesi hava yastıklarıyla yapılır. Sönümleme contaları başka bir seçenektir. Elektriksiz çalışmak için hareket eksenlerine ihtiyaç duyan uygulamalarda – kıvılcımın bir sorun oluşturduğu durumlarda (örneğin yanıcı malzemeler içeren uygulamalarda olduğu gibi) elektrikli seçenekler yerine pnömatik aktüatörlerin seçilmesi yaygındır.

Pnömatik Sistemlerde başka bir varyasyon: Balonlar (keseler)

Balon aktüatörleri, kısa stroklar ve sabit kuvvetli hareket için başka bir pnömatik çalıştırma biçimidir. Uygun olduğu durumlarda diğer sistemlerden daha iyi performans gösterirler. Parça konumlandırmada, ayaklı balon aktüatörleri, plakalar ve diğer geniş ve düz yükler ve iş parçaları için tutarlı kaldırma kuvveti sağlar.

Diğer bir uygulama, taşkın bariyerleri ve oda kapatmaları olarak çalışmak için otomatik kapı contalarıdır. Bu şişirilebilir aktüatörler, malzeme taşıma uygulamalarında da çalışır. Bu tür aktüatörler hassas konumlandırma sağlayamaz, bu nedenle yalnızca tasarımların bu parametreyi affettiği yerlerde çalışır. Ayrıca nokta kaynaklı uygulamalar için de uygun değiller. Bununla birlikte, bu aktüatörler çok hassas kuvvet kontrolüne sahiptir ve vuruşlar birkaç inç’e ulaşabilir.

Ayrıca Pnömatik Aktüatörler hakkında daha geniş bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Leave A Reply

Your email address will not be published.