Pnömatik nedir?

0

Pnömatik, sıkıştırılmış hava teknolojisidir, ancak bazı çevrelerde, bir tür otomasyon kontrolü olarak adlandırmak daha modadır. Basınçlı gaz – genellikle kuru ya da yağlanmış tipte olabilen hava – bir uç efektörü harekete geçirmek ve iş yapmak için kullanılır. Uç efektörler, ortak silindirden tutucular veya havalı yaylar gibi daha uygulamaya özgü cihazlara kadar değişebilir. Yine bu alandaki vakum sistemleri, büyük cam tabakaları veya yumurta gibi hassas nesneleri kaldırmak ve taşımak gibi hassas işlemleri gerçekleştirmek için vakum jeneratörleri ve kaplar kullanır.

Mühendisler, tıp, paketleme, malzeme taşıma, eğlence ve hatta robotik gibi endüstrilerde yaygın olarak pnömatik kullanır. Ve tehlikelerin kritik olduğu çok özel uygulamalarda yararlı olabilir – örneğin, başıboş bir kıvılcımın felaket ve ölüm anlamına gelebileceği bir madende.

Hava, doğası gereği kolayca sıkıştırılabilir ve bu nedenle pnömatik sistemler, bazı uygulamalarda yararlı bir özellik olan aşırı şoku emme eğilimindedir. Çoğu pnömatik sistem, bazı hidrolik sistemlerin gördüğü 3000 ila 5000 psi’nin küçük bir bölümü olan yaklaşık 100 psi’lik bir basınçta çalışır. Bu nedenle, genellikle çok daha küçük yükler söz konusu olduğunda kullanılır.

Bir pnömatik sistem genellikle havanın hacmini azaltmak için bir hava kompresörü kullanır ve böylece gazın basıncını arttırır. Basınçlı gaz, pnömatik hortumlardan geçer ve aktüatöre giden yolda valfler tarafından kontrol edilir. Sistemin verimli bir şekilde çalışmasını ve çeşitli bileşenlerin düzgün çalışmasını sağlamak için hava beslemesinin kendisi sürekli olarak filtrelenmeli ve izlenmelidir. Bu aynı zamanda uzun sistem ömrü sağlamaya da yardımcı olur.

Son yıllarda, bu sistemlerde mevcut olan kontrol (gelişmiş elektronik ve komponent sayesinde) büyük ölçüde artmıştır. Bir zamanlar pnömatik sistemlerin pek çok benzer elektronik otomasyon sistemiyle rekabet edemediği yerlerde, günümüz teknolojisi bir tür rönesans görüyor.

Bu sistem 10 ya da 20 yıl önce kullanımı düşünülemeyecek olan ilginç yer ve şekillerde giderek daha fazla kullanılıyor. Robotikten pnömatik kaslara kadar yaratıcı uygulamalar, yalnızca mühendislik topluluğunun yaratıcılığını değil, aynı zamanda bu önemli teknolojinin doğal esnekliğini ve uyarlanabilirliğini de göstererek sürekli olarak haber yapıyor.

Leave A Reply

Your email address will not be published.