Pnömatik Sistem nedir?

0

Makine otomasyonunda pnömatik bir sistem hareket etmek, kenetlemek, döndürmek, taşlamak ve vidalamak için basit ve uygun maliyetli bir yöntem sunar.

Pnömatik sistem, otomatik ekipman için çalışmak üzere basınçlı hava kullanan birbirine bağlı bileşenlerin bir koleksiyonudur. Örnekler endüstriyel imalat, bir ev garajı veya bir dişçi ofisinde bulunabilir. Bu çalışma doğrusal veya döner hareket şeklinde üretilir. Basınçlı hava veya basınçlı gaz, genellikle işi yapan silindirleri, aktüatörleri, aletleri ve mesaneleri korumak için filtrelenir ve kurutulur. Bazı uygulamalar, kapalı basınçlı sisteme yağ buharı ekleyen bir yağlama cihazı gerektirir.

Pnömatik, sıvı gücünün bir uygulamasıdır – bu durumda güç üretmek, iletmek ve kontrol etmek için basınç altında bir gaz halindeki ortamın kullanılması; tipik olarak inç kare başına 60 ila 120 pound (PSI) basınçta hava gibi sıkıştırılmış gaz kullanılır. Hidrolik, yağ gibi sıvı bir ortam kullanan, ancak tipik olarak 800 ila 5000 PSI aralığında çok daha yüksek bir basınçta kullanılan başka bir sıvı gücü biçimidir.

Pnömatiklerin kullanılmasının büyük bir nedeni basitliktir. Çok az deneyim ile, makine ve ekipmanların açma-kapama kontrolü, vanalar ve silindirler gibi pnömatik bileşenler kullanılarak hızlı bir şekilde tasarlanabilir ve monte edilebilir. Uygun hava hazırlığı ile, pnömatik sistemler de güvenilirdir ve az bakım gerektiren uzun bir hizmet ömrü sağlar.

Verimli Olun
Pnömatik kullanan bir tasarım basit olsa da, daha iyi ve daha verimli bir sistem oluşturmaya yardımcı olacak bazı teknikler vardır. Sızıntıları ortadan kaldırmak önemlidir. Hava kaçağı belirtileri derhal giderilmelidir. Bununla ilgili tüp uzunluğu. Daha kısa boru uzunlukları, her bir döngüde basınçlandırılması ve boşa harcanması gereken sistem hacmini en aza indirir, bu da hava kullanımını en aza indirir. Doğrudan bir silindire monte edilen bir valf, en hızlı pnömatik sistem tepkisini de sağlayan aşırı bir örnektir.

Pnömatik bileşenleri seçerken, büyük boy olmadığından emin olun. Buna silindirler, valfler, hortum ve tüpler dahildir. Buna yardımcı olmak için çevrimiçi pnömatik hava tüketim araçlarını kullanın. Temel olarak, işi gerçekleştirmek için gereken kuvveti belirleyin, buna göre silindir çapı boyutunu ve mevcut basıncı hesaplayın. Basınç ve silindir deliği biliniyorsa, basınç, delik, strok uzunluğu ve strok süresini kullanarak valf hava hacmini dakika başına fit küp (CFM) cinsinden hesaplayın.

Silindir çalışma yaparken, örneğin sıkıştırma sırasında, 60 ila 80 PSI’lık uygun bir tasarım basıncı yaygındır. Bununla birlikte, kelepçelerin daha düşük bir basınçta geri çekilmesi daha az enerji kullanır, bu nedenle düşük bir basınç geri dönüşü veya hedef arama basıncı kullanmayı düşünün.

Pnömatik Sistem Bileşenleri

Tam bir pnömatik sistem oluşturmak için bağlı birçok bileşen vardır. Neredeyse tüm pnömatik sistemler şu öğelerden oluşur:

Sisteme güç sağlamak için basınçlı hava üretme yöntemi. Bu genellikle bir bitki hava kompresörüdür ve genellikle yedek hava için basınçlı tanklar ve makinelere ve ekipmanlara dağıtım boruları içerir.

Basınçlı havayı hem kompresörde hem de yerel olarak makinede şartlandırma yöntemi. Tüm pnömatik hareketler, işi gerçekleştirmek için yeterli akış ve basınca sahip temiz ve kuru hava gerektirir. Basınçlı havanın filtrelenmesi, düzenlenmesi ve yağlanması işlemi hava hazırlama veya hava hazırlama olarak bilinir. Üretim tesisleri, merkezi kompresörlerde hava hazırlığını içerir ve her makinenin kullanım noktasında ek hava hazırlığı yararlıdır. Bu, manuel bir kapatma, gerektiğinde kir, yağ ve suyu gidermek için bir filtre, sistem basıncını kontrol etmek için bir regülatör ve hava araçları veya benzeri için gerektiğinde havayı yağlamak için bir yağlayıcı içerir.

Havanın yönlü akışını kontrol etme yöntemi. Bunlar tipik olarak bir veya daha fazla valf türüdür. Makine kontrolünde iyi bir seçim, bir acil durdurma düğmesine basıldığında ve güç kesildiğinde merkez kapalı konumunun silindirin her iki tarafından havayı boşalttığı 5 yollu, 3 konumlu, merkez egzoz valfi olacaktır. Bu vana tipik olarak iki adet 24 VDC solenoidi kullanılarak çalışır. Tek tek solenoidlere enerji verilmesi karşılık gelen silindirini uzatır veya geri çeker.

Bir veya daha fazla hava tahrikli çalışma cihazı. Bunlar doğrusal veya döner aktüatörler (silindirler), kavrayıcılar, motorlar, hava nozulları vb. Olabilir.

Bir pnömatik sistemin tüm bileşenlerini bağlamak için bir koleksiyon veya bağlantı parçaları ve borular. Bunlar, sert boru ve boru veya esnek boru veya hortumları içerir. Çoğu silindir, silindirden çıkarken havayı kısıtlayarak silindir hızını sınırlamak için her iki porta da akış kontrolleri içerir.

Endüstriyel makine otomasyonunda pnömatik sistemler yaygındır. Havayı uygun şekilde sağladığınızdan, hazırladığınızdan ve dağıttığınızdan emin olun. Doğru seçildiğinde, monte edildiğinde ve takıldığında, pnömatik cihazlar ve aktüatörler sınırlı bakım gerektiren uzun ve verimli bir ömre sahip olacaktır.

Leave A Reply

Your email address will not be published.