Pnömatik Susturucu nedir?

0

Susturucular olarak da adlandırılan pnömatik susturucu , basınçlı havayı güvenli ve sessiz bir şekilde atmosfere verir. Genellikle hava valfleri, silindirler, manifoldlar ve bağlantı parçalarına monte edilir. Susturucu olmadan, pnömatik güçle çalışan birçok ekipmandan çıkan hava, çevredeki ortama ve potansiyel olarak işçilere zarar verecek kadar yüksek olabilir.

Bir bağlantı noktasından çıkan hızlı hareket eden türbülanslı hava, çevredeki statik hava ile çarpıştığında gürültü oluşur. Susturulmamış pnömatik egzoz, bir hava jeti olarak düşünülebilir. Çoğu endüstriyel ortamda hava akışı, bir delikten sabit bir hızda çıkar ve bağlantı noktasının boğulma etkisine ve hızına bağlı olarak gürültü üretir. Akustik güç (gürültü), hava yoğunluğu ve türbülans gibi faktörlerin ve özellikle gürültü oluşumunda üstel bir etkiye (≈ V 6 ) sahip olan hızın bir ürünüdür . Ve yaklaşık 25 psi’nin (2 bar) üzerinde, basıncın düşürülmesi gürültü azaltma üzerinde minimum etkiye sahiptir.

Bu nedenle, genellikle susturuculara ihtiyaç vardır. Tipik olarak, cihazlar doğrudan egzoz portuna monte edilir ve serbest bırakılan havayı, yüzey alanını artıran ve dolayısıyla hızı, türbülansı ve gürültü seviyelerini azaltan gözenekli bir malzeme boyunca dağıtır. Bu susturucular, pnömatik ekipmandan gelen gürültüyü, normal bir çıkışa kıyasla 15 ila 35 dB [A] azaltabilir. Bu önemlidir. 10 dB (A) düşüşün, ses seviyesini yarı yarıya düşürmeye eşit olduğunu unutmayın.

Susturucular plastikten veya pirinç ve paslanmaz çelik gibi metallerden yapılabilir. Uygulamaya bağlı olarak farklı versiyonlarda gelirler. Yaygın tasarım stilleri arasında koni, düz yüz ve silindirik şekiller bulunur.
Plastik üniteler genellikle içinde gürültü azaltıcı ortam olarak plastik elyaf veya sinterlenmiş plastik veya metal tozu içeren enjeksiyon kalıplı gövdelere sahiptir. Ekonomik, hafif olma eğilimindedirler ve yüksek kimyasal direnç sunarlar ve genellikle aynı boyuttaki metal ürünlere göre daha iyi gürültü azaltma sağlarlar.

Genel amaçlı pirinç ürünler, susturma malzemesi olarak genellikle sinterlenmiş bronz tozu veya sıkıştırılmış metal yünü ile işlenmiş metal gövdelere sahiptir. Genellikle yaklaşık 300 ° F’ye kadar sıcaklıkları işlerler.
Paslanmaz çelik susturucular, sinterlenmiş paslanmaz toz, teller veya örgü örgülü metal bir tabana sahiptir. Nominal çalışma sıcaklığı yaklaşık 400 ° F’ye ulaşır. Korozyon koruması, dayanıklılık veya yıkama veya steril ortamlarda çalıştırma gerektiren uygulamalar için iyi bir seçenektir. Şaşırtıcı olmayan bir şekilde, pirinç veya plastik cihazlardan daha pahalıdırlar.

Boyutlar 0,125 inçten (3 mm) az ila 2 inçten (50 mm) fazla değişir. İzin verilen basınç aralığı ve konektör boyutu ve tipi için üreticinin teknik özelliklerini karşılamalıdırlar.

Ancak pnömatik susturucuları takarken en önemli husus, ünitenin hava akışı üzerinde sahip olacağı etkidir. Herhangi bir önemli kısıtlama, kirletici maddelerle tıkanma veya boyutunun küçültülmesi nedeniyle oluşan geri basınç nedeniyle basınçlı hava devresinin çalışma kapasitesini azaltacaktır. Bu nedenle, doğru seçim ve bakım şarttır. Bir uygulama özellikle karşı basınca duyarlıysa, ekstra akış kapasiteli bir ünite seçin.

Belirtildiği gibi, basınçlı havanın temizliği, geri basıncı ve gürültü azaltmayı etkileyen önemli bir husustur. Bu nedenle, uygun filtreleme bir gerekliliktir. Ayrıca, difüzör malzemenin gözenekliliği ve yüzey alanı farklı ürünler arasında farklılık gösterir. Küçük gözenek boyutu, makul hava akış hızlarına sahip kompakt ve etkili susturucular sağlar. Bununla birlikte, kirlenmeden etkilenen hava hatlarında, susturucular hızla kısıtlanabilir ve takıldıkları makinenin çalışma kapasitesine müdahale edebilir ve bu nedenle daha büyük gözenekli malzemeler talep edebilir.

Susturucular, basitlik ve yer tasarrufu için birkaç işlevi tek bir montajda birleştirebilir. Örneğin, hava cihazdan çıkarken akış oranını kontrol etmek için ayarlanabilir kısımda valfler içerebilirler. Ayrıca susturucular, egzoz havasındaki yağ buharı ve tozu çevreye ulaşmadan önce çıkarmak için bir filtre de içerebilir.

Pnömatik susturucular genellikle bağlantı noktalarına dişli bir erkek uç kullanarak bağlanır. Üreticiler, en yaygın diş standartlarıyla uyumlu ürünler tedarik etmektedir. Bazıları aynı zamanda push-to-connect cihazlar da yapar. Susturucular, kirleticiler susturucu veya egzoz portunu engellemeyecek şekilde monte edilmelidir. Örneğin, yatay veya ters çevrilmiş montaj, kirletici maddelerin yerçekimi kullanarak susturucudan akmasına izin verir ve tıkanmayı önler. (Susturucudaki genişlemenin havayı soğutduğunu ve yoğunlaşmayı artırdığını unutmayın.)

Son olarak, kazara hasarı önlemek için uzmanlar, korumalı alanlara susturucuların monte edilmesini tavsiye ediyor. Makine yüzeyinden dışarı çıkan plastik gövdeli pnömatik susturucu, özellikle çarpma ve kırılmaya eğilimlidir.

Leave A Reply

Your email address will not be published.