Pozitif Deplasmanlı Pompalar Nedir?

0

Hidrostatik pompalar olarak da adlandırılan pozitif deplasmanlı pompalar , akışkan gücü hareket kontrol uygulamalarında kullanılır. Dönen ve sabit parçalar arasında çok küçük bir açıklığa sahiptirler. Bu pompalar, her devir için sisteme belirli miktarda sıvı sağlar. Pozitif deplasmanlı pompalar ayrıca iki kategoriye ayrılabilir: Sabit ve değişken deplasmanlı.

Sabit dağıtım pompaları, devir başına tek, spesifik bir hacim deplasmanı sağlar. Değişken deplasmanlı pompalarda, döngü başına yer değiştirme, sıfırdan maksimum hacimsel kapasiteye kadar değişebilir. Daha yaygın olarak kullanılan pozitif deplasmanlı pompa türlerinden bazıları dişli, piston ve kanat tipleridir.

Dişli pompalar dahili veya harici stillerde olabilir. Dış dişli pompalar, modern hidrolik sistemlerde kullanılan en popüler tiplerden biridir. Dişli pompalar, sıvıyı hareket ettirmek için iki geçme dişlisinin dişlerini kullanarak akış üretir. Basit yapıları, sınırlı satın alma maliyetleri ve servis sağlar.

Dişli pompalar ağır çalışma koşullarında çalışır ve yüksek miktarda hidrolik güç iletir. İyi hidrolik, mekanik ve hacimsel verimlilik, kompakt boyutlar ve düşük ağırlık / güç oranına sahiptirler. Bu verimlilik ve ekonomi dengesi, harici dişli pompaları bir dizi farklı makinedeki yardımcı sistemler için popüler bir seçenek haline getirir.

Dış dişli pompalar düz (en yaygın tip), sarmal veya balıksırtı dişlilerle donatılabilir. Çalışma sırasında, tahrik dişlisi ve tahrik edilen dişli dönerek pompa girişinde (dişli dişlerinin birbirine geçmediği yerde) sıvıyı dişli dişlerine çeken kısmi bir vakum oluşturur. Çıkışta dişli dişler birbirine geçerek sıvıyı pompadan dışarı iter.

İç dişli pompalar bir dahili ve bir harici dişli içerir. Sıvıyı harici düz dişli pompalarla aynı şekilde pompalarlar. Temel tasarımda, dış dişliyi hareket ettiren iç dişlinin dış dişliden bir dişi eksiktir. Dişler birbirine geçtikçe kayan sızdırmazlık noktaları oluşturur. Düşük basınçtan yüksek basınca geçiş bölgeleri (hilalin üzerindeki alan) nispeten uzun olduğundan, dahili dişli pompalar diğer bazı pompa türlerinden daha düşük gürültü seviyeleri sunabilir.

Dişliler özel çelikten yapılmıştır ve genellikle dış yüzeyi su verme ile sertleştirilir. Ardından dişliler taşlanır ve ince işlenir. Doğru diş profili tasarımı ve geometrik oranlar, pompa çalışması sırasında titreşim ve gürültü seviyelerini azaltabilir.

Pistonlu pompalar yüksek devirde yüksek akış sağlar. İki tip pistonlu pompa, eksenel ve radyal piston, hem sabit hem de değişken deplasmanlı versiyonlarda üretilmektedir. Eksenel pistonlu pompalar, döner şaft hareketini eksenel ileri geri harekete dönüştüren bir veya daha fazla piston içerir. Açılı bir kam (veya yalpalama plakası) dönerek pistonların ileri geri hareket etmesine ve plakanın ince kısmına doğru hareket ederken sıvıyı içeri almasına neden olur.

Pistonlar kalın uca yaklaştıkça sıvı dışarı atılır. Bir versiyonda, bükülmüş eksenli tasarım, hem pistonlar hem de şaft dönerek bir yalpalama plakasını gereksiz kılar. Eğik eksenli pompalar, pistonları döndürmek için tahrik milini kullanır.

Piston duvarları boyunca daha uzun sızdırmazlık yolları ile, pistonlu pompa verimleri diğer pompa türlerinden daha yüksek olma eğilimindedir. Ayrıca değişken deplasmanlı pompalar, yalnızca işlev için gerekli olan pompalamayı sağlayarak, ek enerji ve maliyet tasarrufu sağlayarak tasarruf sağlayabilir.

Radyal pistonlu pompalar (sabit deplasmanlı) özellikle yüksek basınç ve nispeten küçük akışlar için kullanılır. 5000 psi’ye kadar olan basınçlar yaygındır. Değişken deplasman mümkün değildir, ancak bazen pompa, pistonların birer birer kapatılabileceği şekilde tasarlanır, böylece bir çeşit değişken deplasmanlı pompa elde edilir.

Radyal pistonlu pompalar, bir silindir bloğu içinde bir radyal piston düzenlemesiyle karakterize edilir. Pistonlar ileri geri hareket ettikçe, döner mil hareketini radyal harekete dönüştürürler. Bir versiyonda silindirik pistonlar varken diğerinde bilye şeklinde pistonlar kullanılır. Başka bir sınıflandırma, geçişle ilgilidir: çek valfli radyal pistonlu pompalar, pistonları ileri geri hareket ettirmek için dönen bir kam kullanır; iğneli valfli pompalarda dönen bir silindir bloğu bulunur ve piston kafaları bir eksantrik sabit reaksiyon halkasına temas eder.

Döner kanatlı pompalar (sabit ve basit ayarlanabilir deplasman) genellikle dişli pompalardan daha yüksek verimliliklere ve daha düşük gürültü seviyelerine sahiptir. 2500 psi’lik orta basınçlar için kullanılabilirler ve modern birimler sürekli çalışmada 4500 psi’yi aşabilir.

Bazı kanatlı pompa türleri, kanatlı gövdenin merkezini değiştirebilir, böylece basit bir ayarlanabilir pompa elde edilir. Bu ayarlanabilir kanatlı pompalar genel olarak sabit basınçlı veya sabit güçlü pompalardır: yer değiştirme, gerekli basınç veya güce ulaşılana kadar artırılır ve ardından yer değiştirme veya süpürme hacmi dengeye ulaşılana kadar azaltılır.

Kanatlı pompa tasarımında kritik bir unsur, kanatların pompa muhafazası ile nasıl temasa geçtiği ve tam da bu noktada kanat uçlarının nasıl işlendiğidir. Birkaç tür “dudak” tasarımı kullanılır ve ana amaç, muhafazanın içi ile kanat arasında sıkı bir sızdırmazlık sağlamak ve aynı zamanda aşınmayı ve metalden metale teması en aza indirmektir. Kanadın dönen merkezden dışarı ve pompa mahfazasına doğru zorlanması, yaylı kanatlar veya daha geleneksel olarak hidrodinamik olarak yüklenmiş kanatlar (basınçlı sistem sıvısı aracılığıyla) kullanılarak gerçekleştirilir.

Bir hidrolik pompa seçerken dikkat edilmesi gerekenler

Basınç

Açı

İlgili tork

Ağırlık

Montaj konfigürasyonu

Leave A Reply

Your email address will not be published.