Su, Basınçlı Hava Sistemime Zarar Verebilir mi?

0

Kompresörlerin önemli ölçüde su ürettiklerini biliyoruz. Bu suyun tahliye edilmemesi durumunda, sistemde bırakılması durumunda hava kompresörüne ve basınçlı hava sisteminize bağlı bileşenlere zarar verebilir ve muhtemelen ürününüzü kirletebilir. Bu su Borularda paslanmaya sebep olacak ve bu pas kompresör yağı ve kompresörün girişinden sisteme giren kir partikülleri ile karışacaktır. Bu karışım, pnömatik devreleri tıkayabilen ve ince işlenmiş yüzeyleri lekeleyebilen veya çukurlaştırabilen yapışkan bir alan oluşturur. Buna ek olarak, basınçlı hava sistemi oksijen açısından zengin bir ortam olduğundan, mikroplar borularda büyümeye başlayarak organik materyalleri besleyebilir. Şimdiye kadar basınçlı hava filtresi tahliyesinin ıslak olarak boşalmasıyla yoğuşma suyunun genellikle çok ağır bir kokuya sahip olmasına sebep olur.

Sistem borularına giren su miktarını en aza indirmeye çalışmak için, çoğu hava kompresöründe bir su ayırıcısı ve bir tür tuzak bulunur. Bu kapan, kompresör çıkışından çıkan sıkıştırılmış hava akışını soğutmak için tasarlanmış bir ısı eşanjörü olan kompresör son soğutucusunun hemen arkasında bulunur. Bu alet, suyu çıkarmak için bazı drenaj yöntemlerine sahip olacaktır. Nem problemleriniz olup olmadığını kontrol etmeniz gereken ilk şey, bu tahliyenin çalışması anlamına gelir. Kuru bir tahliye sorun demektir.

Başarısız bir tahliye, basınçlı hava sistemine büyük miktarda suyun girmesine izin verecektir. Bu nemi hapsetmenin ve bununla başa çıkmanın başka bir yolu yoksa, sorunlar ortaya çıkacaktır. Birinci ve en iyi savunma hattı, sıkıştırılmış havanın soğuması için bir yer sağlamak ve suyun yerleşmesi için hava kompresörlerinden hemen sonra sıraya bir depolama alıcısı yerleştirmektir; yakalanan su, alıcının altındaki ek bir tahliyeden çıkarılabilir.

Suyun üretim makinelerinde bitmesini önlemek için basınçlı hava borusu uygulamaları önemlidir. Borular kompresörden biraz uzağa eğimli olmalıdır. Bu şekilde, soğurken hava akımından yoğunlaşan herhangi bir serbest su, bir drenajın yerleştirilmesi gereken en alt noktaya akacaktır. Üretim makinelerini besleyen bağlantı noktaları, suyun kritik yerlere akmasına izin vermeyecek şekilde ana dağıtım borularının üstüne yerleştirilmelidir.

Elbette, sisteminizde uygun boyutta hava kurutucularının olması, boru tesisatınızda serbest su oluşumunu önleyecektir. Bununla birlikte, boru tesisatı tasarımı, kurutucunun önemli bir süre arızalanmasına veya kazara kapanmasına neden olabilecek herhangi bir sorunu en aza indirecek şekilde olmalıdır.

Basınçlı hava sistemindeki suyla ilgili olarak dikkate alınması gereken diğer bazı hususlar:

  • Kompresör bağlantıları, kompresör odası boru başlığının üst kısmına girmelidir, çoklu kompresörlü bir sistemde bir kompresörün ürettiği su, başka bir kompresörün tahliye borusuna düşerek onu tamamen doldurabilir. Kompresörün başlaması gerektiğinde, su darbesi çıkış yönündeki filtrelere, kurutuculara veya kompresörün kendisine zarar verebilir.
  • Hava kompresörlerinin ürettiği su, kir ve kompresör yağı ile kirlenmiş olup, çevreyi kirletmemek için doğru şekilde bertaraf edilmelidir.
  • Kurutucu tip hava kurutuculara girmesine izin verilirse, serbest su kurutucuya zarar verecektir.
  • Su, boruları ve alıcı tankları paslandıracaktır; tahliyeler çalışıyor olmalı. Drenaj arızasından kaynaklanan dolu bir alıcı tankın ağırlığı, bazı aşırı durumlarda tank montajına zarar verebilir.
  • Pas çukurunun bir güvenlik tehlikesi yaratmadığından emin olmak için tanklar düzenli olarak incelenmelidir.
  • Donma koşullarında ıslak hava dışarıya yönlendirilirse genişleyen buz boruları tıkayabilir ve çatlatabilir.
  • Yağlayıcıda bulunan su, kompresörlerin çalışma sıcaklığına gelmesine izin verilmezse, yağlanmış vidalı hava kompresörlerinin iç kısmına zarar verebilir — bu, aşırı büyük kompresörlerde meydana gelebilir.
  • Su evrensel bir çözücüdür, hava kompresörlerinde ve basınçlı hava ile çalışan aletlerde yararlı yağlayıcıyı temizleyerek erken makine arızasına veya aşırı aşınmaya neden olur.

 

Leave A Reply

Your email address will not be published.