Tahliye Vanaları (Emniyet Valfi) Nasıl Çalışır?

1

Bu sektörün içinde olupta bilmeyen yoktur denilebilir mi? İşte öyle değil.  insanların ne kadar sıklıkta “tahliye vanaları nasıl çalışır?” Diye sorduklarına şaşıracaksınız. işte bu yüzden bizde bu soruya cevap verelim istedik.

Tahliye vanaları , monte edilen devrenin bir bölümünde sıvı basıncını sınırlamak için hidrolik sistemlerde kullanılan bileşenlerdir. Bir yayın aksine bir top, popet veya makara ile inşa edilirler ve bir boşluğa veya taşınan bir gövdeye monte edilirler. Bir poppet, tersine işlenmiş bir koltukta oturan ve yay basıncıyla kapatılmaya zorlandığında, çok düşük sızıntı sağlayan disk veya koni şeklindeki bir nesnedir. Bir makara, yay basıncının da karşı olduğu ölçüm olukları veya çentikleri olan silindirik, işlenmiş çelik bir çubuktur. Bir sürgülü valf bir poppet valfinden daha fazla sızıntı yapar, ancak sürgülü silindir üstün ölçüm özellikleri sağlar.

Tahliye vanaları çoğunlukla pompadan sonra hidrolik bir sisteme monte edilir. Bu konum, tahliye vanası rezervuara sıvı boşaltmak için açıldığında doğrudan ve en hızlı yanıtı sağlar, böylece yay ayarına eşit basıncı azaltır. Tahliye vanası, aşağı akış yükü veya geri basınçtan kaynaklanan basınç, poppet’i veya makarayı yayına doğru zorlamaya yetecek kadar yükseldikçe açılacaktır.

Tahliye vanası, aşırı basınçlı bir sıvıya, çalışma portu basıncını azaltmak amacıyla tanka açık bir yol sağlayarak çalışır. Sıvı basıncı yükselmeye başladığında, bu basınçtan gelen kuvvet, silindirin pistonunda meydana gelene benzer şekilde makaranın veya poppet’in tabanına uygulanır. Tahliye vanası başlangıçta mütevazı bir şekilde açılır. Akış aşağı basıncı artmaya devam ederse, poppet veya makara üzerindeki kuvvet de yayı hidrolik kuvvetle eşit oluncaya kadar yayı daha fazla iter.

Emniyet valfleri, yük basıncı, geri basınç ve valfin kendisinden geçmesi için gereken enerjinin birleşiminden kaynaklanan basınç artışıyla karşılaşır. Çatlama basıncı, ilk sıvı kuvvetinin yayın oturmuş kuvvetinin üstesinden geldiği yerdir. Valf tanka daha fazla sıvı aktığından, basınçlı sıvının kuvvetleri yayın sıkıştırma oranına karşı koyduğu için basınç artış hızı sabittir. Valf tamamen açıldıkça, valf dibe vurduğunda ve akış kuvvetlerine maruz kaldıkça basınç artışı tekrar artar.

İş veya geri basınç azaldıkça ve vana kapanmaya başladığında, açıldığı değerden farklı oranlarda yapar. Açılma ve kapanma eğrisi arasındaki farka histerezisi denir ve yapısının kalitesini gösterir. Gelişmiş yapıya sahip daha yüksek kaliteli vanalar, daha iyi histerezis ile daha düşük basınç artışına sahip olma eğilimindedir.

1 Comment
  1. İsmail Caliskan says

    Emniyet valfleri bilgileri için teşekkürler.

Leave A Reply

Your email address will not be published.