Tek noktalı yağlayıcılar nedir?

0

Tek noktalı yağlayıcılar, pnömatik tahrikli aletler için gerekli olan tam miktarda yağın tutarlı bir şekilde dağıtılmasını sağlar. Elde kullanılan elektrikli aletler, tornavidalar, somun rayları ve daha fazlası gibi pnömatik güçten kaçan aletler, sürekli olarak doğru miktarda yağ aldıklarında en iyi şekilde çalışır. Çok fazla yağ, alçak noktalarda birikebilir ve hava hattı duvarlarında birleşebilir. Bu yağ aynı zamanda personel tarafından solunabilen veya kaygan yüzeyler oluşturarak düşmelere neden olabilecek atmosfere de salınabilir. Çok az yağ, olması gerektiği gibi çalışmayan aletlere neden olur, bu da daha kısa kullanım ömrü ve maliyetli arıza sürelerine neden olabilir.

Buharla yağlama kullanılabilirken, hedeflenen tek noktalı yağlayıcılar (SPL’ler) yağı doğrudan kullanım noktasına iletir ve bu da havayla çalışan aletlerde aşırı ve az yağlama sorunlarını ortadan kaldırır. Dikey veya yatay olarak monte edilebilirler.

Alet her çevrildiğinde, yağ dahili, 6 inç aracılığıyla verilir. aletin önündeki yağ kılcal borusunu periyodik olarak bir sümüklü böcek yerine ince, tutarlı bir durumda. Yağ hacmi 0,016, 0,033 ve 0,066 cc olarak ayarlanabilir ve aletin her beş veya 10 döngüsünde bir teslim edilebilir. Özel tasarlanmış koaksiyel bağlantı parçaları ve ayırıcılar, SPL’den alete aynı anda hava ve yağ iletilmesini sağlar. Bu, yağ kullanımını en aza indirir; alet egzozundaki aşırı yağ sisini azaltır (bu, çalışana veya üretilen ürüne kadar gidebilir); elektrikli alet bakımını ve arıza süresini azaltır; takım performansını ve ömrünü artırır.

Tek noktalı yağlayıcılar, tork tutarlılığını sağlamak için hava motorlarına az miktarda yağ veya çok milli somun kızağı gerektiren otomobil endüstrisi için geliştirildi. Uygulama başarılı oldu ve ayrıca hava motorunun ömrünü uzattı ve onarım maliyetlerini düşürdü.

Tek noktalı yağlayıcılar, tam ve hassas yağlama için çok az miktarda yağlama yapan pozitif deplasmanlı bir pompa kullanır. Oldukça ayarlanabilir ve kesinlikle tekrarlanabilirler. Kullanıcılar sadece gereken sıvı miktarını çevirebilir. Hava basıncına veya akışına bağlı değildirler.

Ayrıca Pnömatk Sistemlere dair maklelere buradan ulaşabilirsiniz.

Leave A Reply

Your email address will not be published.